Rebate
Rebate
|
#425120402
Holley 120-402 Vintage Series Oval Air Cleaner, Satin Black
$134.95
/each
In Stock
$149.95
Save $15.00
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Oval Shape, 14" Overall Diameter, 2.5" Filter Height
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 120-402 |
| Brand | Holley |
| Shape | Oval |
| Overall Diameter | 14" |
| Filter Material | Red cotton gauze |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHolley 120-402 Details
Holley 120-402 Details
The oversized air cleaner look was king in the muscle car era, and we wanted to take engine bay styling back to that nostalgic time with these Holley Vintage Series Oval Air Cleaner assemblies. Each air cleaner assembly includes a durable cast aluminum Vintage Series finned lid, a stamped steel 1/2" raised baseplate, a 2.5" tall premium washable and reusable filter element, and all hardware needed for easy installation.These oversized oval air cleaner assemblies dwarf the competition with their size - measuring at 17" long x 9" wide - which will make your engine bay stand out in a crowd of stale old oval air cleaners. The included stamped steel baseplate is designed to fit single 4-barrel carburetors with a standard 5-1/8" diameter neck, and the 1/2" raise is enough to clear throttle linkages, carburetor bowls, and distributors without any worry of interference. These oval air cleaners are available in 5 unique finish options to perfectly match most Holley Vintage Series valve covers, and paired together, their styling creates an unsurpassed vintage vibe.
Features:
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Guides & Documents
CARB Warning
For use on pre-1966 vehicles only
CARB Warning
For use on pre-1966 vehicles only
Holley 120-402 Specifications
Holley 120-402 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 120-402 |
| Brand | Holley |
| Shape | Oval |
| Overall Diameter | 14" |
| Filter Material | Red cotton gauze |
| GENERAL | |
| Filter Height | 2.5" |
| Base Style | Raised |
| Net Height from Carb Flange | 3.83" |
| Housing Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Air Cleaner Wing Nut Type | Clear wing nut |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 090127073988 |
| Air Cleaner Top Design | Ribbed design |

