|
#54594055
Moroso 94055 Spiral Flow Auger Muffler, 3 Inch Stainless Steel
- Made from durable stainless steel with a beautiful polished finish
- Offers reduced noise levels with minimal back pressure
- Mufflers have a small 4" O.D. and have a 12" installed length
$165.99
/each
In Stock
$173.28
Save $7.29
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 3" Inlet Diameter, 3" Outlet Diameter
- Made from durable stainless steel with a beautiful polished finish
- Offers reduced noise levels with minimal back pressure
- Mufflers have a small 4" O.D. and have a 12" installed length
- The spiral baffle is less restrictive and won't burn out like a glasspack
- Both the inlet and outlet diameters measure 3" in diameter
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMoroso 94055 Details
Moroso 94055 Details
If you want good looks and high performance but have limited space, these are for you. Beautifully polished stainless steel mufflers have a small 4" O.D. and have a 12" installed length. Spiral baffle is less restrictive and won't burn out like a glasspack. 3" I.D. inlet and outlet.
- Reduced noise levels with minimal back pressure
- Stainless steel construction makes them durable without compromising the looks
Guides & Documents
Moroso 94055 Specifications
Moroso 94055 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 94055 |
| Brand | Moroso |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 3" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 17.50" |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Outside Diameter | 4" |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Center |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 84663940552 |
| Sold in Quantity | Each |

