|
#425923007
Hays 92-3007 Street 650 Clutch Kit, 72-74 AMC 401, 76-79 Jeep L6
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Clutches
Key Specs
| MFG. Part # | 92-3007 |
| Brand | Hays |
| Diameter | 11" |
| Friction Material | Metallic |
| Disc Style | Sprung hub |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHays 92-3007 Details
Hays 92-3007 Details
Hays Street 650 single disc kits are designed handle highly modified engines up to 650 naturally aspirated horsepower (600HP for forced induction & nitrous combinations). Designed as a true Street/Strip clutch for spirited high performance driving or frequent track use. The high performance disc utilized in the Street 650 has an 8-spring hub with encapsulated damper springs and a sintered metallic friction surface. The encapsulated spring can handle 3 times the shock load versus a standard coil spring. Sintered metallic material provides a degree of slippage on vehicle launch to prevent violent engagement characteristics found in paddle-style metallic discs. Each kit includes pressure plate, clutch disc, throwout bearing, alignment tool, and instructions.
- Designed for power levels up to 650 naturally aspirated horsepower (600 HP for forced induction/nitrous)
- True “Street/Strip” clutch kit for spirited street driving and frequent track use
- Pressure plate offers 30% more clamping force than stock
- Sintered metallic disc friction surface used for smoother engagement during vehicle launch
- Upgraded 8-spring hub with polyurethane encapsulated damper springs handles 3 times the shock load over standard disc springs
- All Street 650 clutch kits come complete with pressure plate, disc, throwout bearing, and alignment tool
- Available for GM, Ford, AMC, Jeep and Chrysler
Charts
Guides & Documents
Hays 92-3007 Specifications
Hays 92-3007 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 92-3007 |
| Brand | Hays |
| Diameter | 11" |
| Friction Material | Metallic |
| Disc Style | Sprung hub |
| GENERAL | |
| Pressure Plate Style | Borg and Beck |
| Throwout Bearing Included | Yes |
| Alignment Tool Included | Yes |
| Pilot Bushing Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Max Horsepower Rating | 650 |
| GTIN Code | 090127025536 |
| Spline Count | 10 |
| Shaft Diameter | 1.125" |
