-26%
-26%
|
#4108361
Grant 836 Classic Series Molded Vinyl Steering Wheel, 12-1/2 Inch, 3-Hole
11-1/2 Inch13-1/2 Inch (2" Dish)13-1/2 Inch (3.5" Dish)
$80.99
/each
In Stock
$110.09
Save $29.10
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Steering Wheel Style | Custom |
| Outside Diameter | 12.5" |
| Spoke Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Grip Material | Vinyl |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyGrant Products 836W Details
Grant Products 836W Details
This is the Classic wheel design like the famous 838 model but with a smaller diameter. Classic hole in polished spoke design with the extra thick foam cushion grip.A Grant Installation Kit is necessary to mount this wheel to a vehicle. This wheel will work with any Grant Standard 3000 or 4000 Series Installation Kits. It WILL NOT work with Grant Billet or Euro Installation Kits.
- 12.50" diameter
- White in color
- Sold each
Grant Products 836W Specifications
Grant Products 836W Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 836W |
| Brand | Grant Products |
| Steering Wheel Style | Custom |
| Outside Diameter | 12.5" |
| Spoke Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Grip Material | Vinyl |
| Steering Wheel Mount Style | 3 Bolt |
| Spoke Color | Natural |
| GENERAL | |
| Dish | 3.50 inch |
| Spoke Quantity | 3 |
| Grip Color | White |
| Horn Button Included | Yes |
| Installation Kit Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly recommend our product, frequently praising the exceptional quality, brilliant white color option, and affordability. Particularly noted is its perfect fit as a replacement part, adding to the product's practicality. With standout features such as durability and vibrant color selection, our steering wheel emerged as a superior choice in comparison to competitor products--a cherished asset for vintage boat restoration enthusiasts.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers highly recommend our product, frequently praising the exceptional quality, brilliant white color option, and affordability. Particularly noted is its perfect fit as a replacement part, adding to the product's practicality. With standout features such as durability and vibrant color selection, our steering wheel emerged as a superior choice in comparison to competitor products--a cherished asset for vintage boat restoration enthusiasts.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would recommend this to anyone
5.0
5 years ago
Novabill
Spokane Wa.
Verified
This is very good quality steering wheel and the white color i choose is very brilliant white color on it
Would Recommend
Great nostalgia item
5.0
7 years ago
Boatbob
Texas
Verified
Restoring a mid-sixties Piranha performance boat and this wheel is a perfect replacement for the original and the price was right as well!
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
