|
#37100012
1983-1996 Chevy G20 Fuel Tank
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
$181.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
G10, G20, G30, G1500, G2500, G3500, 33 gallons Capacity
- Designed to OE fit form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
Key Specs
| MFG. Part # | 37100012 |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | EFI | Carb |
| Capacity | 33 gallons |
| Material Type | Zinc Plated Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 37100012 Details
Speedway Motors 37100012 Details
Fuel Tank
- Designed to OE fit
- form and function requirements by leveraging OE fuel system design expertise
- Made with corrosion resistant
- Galvanized steel with Powder coating
- Leak tested after production to ensure product is free from fuel and / or evaporative leaks
Speedway Motors Fuel Tanks are manufactured with a 360° weld and are individually air pressure tested to ensure their success before leaving the factory. Fuel Tanks are powder coated or painted with anti-corrosive paint.
Applications:
- 1987-1995 Chevrolet G10
- 1987-1995 Chevrolet G20
- 1987-1996 Chevrolet G30
- 1987-1995 GMC G1500
- 1987-1995 GMC G2500
- 1987-1996 GMC G3500
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Emissions warning: this part only legal for sale or use in California for racing (competition) vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a public highway. Any other use renders the vehicle tampered and not legal for use on California public highways (any public street or roadway, public dirt road, public park, or publicly maintained right of way open to the use of the public for vehicular travel). Violations subject to $37,500 penalty per violation per vehicle, revocation of registration, loss of use on California public right of ways, and proof of correction for tampering. There are similar restrictions and penalties under federal law and the laws of all other states with penalties under federal law of up to approximately $45,268 per tampered vehicle and/or engine.
Speedway Motors 37100012 Specifications
Speedway Motors 37100012 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 37100012 |
| Brand | Speedway Motors |
| Fuel Tank Style | OEM Replacement |
| Fuel System Type | EFI | Carb |
| Capacity | 33 gallons |
| Material Type | Zinc Plated Steel |
| Finish | Powdercoated |
| Color | Natural |
| Sending Unit Included | No |
| Fuel Pump Included | No |
| Overall Length | 31" |
| Overall Width | 31" |
| Overall Height | 12.25" |
| Fuel Capacity Range | 25+ Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Filler Neck Included | Yes |
| Fuel Sump Welded on Tank | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1987-1995 Chevy G10
1987-1995 Chevy G20
1987-1996 Chevy G30
1987-1995 GMC G1500
1987-1995 GMC G2500
1987-1996 GMC G3500
