|
#120DE9228292
Fuel Off-Road Wheels DE09228292 22X8.5, 8x200, Front Wheel, Black
$1,209.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 8.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 8x200 mm |
| Wheel Backspace | 8.88" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFuel Off-Road Wheels DE09228292 Details
Fuel Off-Road Wheels DE09228292 Details
Established in 2009 by MHT Luxury Alloys, one of the most trusted and time-tested names in the business, Fuel Off-Road has been capturing the attention of off-road enthusiasts with our cutting edge designs, fitments, and technological advancements. Fuel Off-Road manufactures the most advanced off-road wheels, offering the latest in design and engineering innovations on the market.
-
Fuel Dually wheels do not need adaptors and are available for stock and lifted applications.
-
Color: Matte Black Milled with "Fuel Forged" milled on the lip.
-
Backspacing: 8.88
-
Offset: +105
-
Wheel Diameter: 22
-
Wheel Width: 8.5
-
Hub Bore: 142.20
-
Load Rating: 3000
-
Wheel Exposed Lugs: Yes
-
Wheel Material: Alloy
-
Wheel Weight: 42.8
-
Wheel Structure: One Piece
-
Wheel Spoke Number: 8
-
Bolt Patterns: 8X200
-
True Directional: No
Fuel Off-Road Wheels DE09228292 Specifications
Fuel Off-Road Wheels DE09228292 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | DE09228292 |
| Brand | Fuel Off-Road Wheels |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 8.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 8x200 mm |
| Wheel Backspace | 8.88" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 105 mm |
| Wheel Backspace Range | 1.000" - 1.999" |
| Finish | Painted |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 194933112159 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |
