|
#120FC403PB2412504
Fuel Off-Road FC403PB24125044N Burn Wheel, 24x12, Chrome
- Features a Chrome Finish With Gloss Black Lip
- Wheel diameter of 24 Inches with a width of 12 inches
- Constructed using Fuel Off-Road’s Fusion Forged technology
$995.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 24 Inch Wheel Diameter, 12" Width
- Features a Chrome Finish With Gloss Black Lip
- Wheel diameter of 24 Inches with a width of 12 inches
- Constructed using Fuel Off-Road’s Fusion Forged technology
Key Specs
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 4.77" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFuel Off-Road Wheels FC403PB24125044N Details
Fuel Off-Road Wheels FC403PB24125044N Details
Established in 2009 by MHT Luxury Alloys, one of the most trusted and time-tested names in the business, Fuel Off-Road has been capturing the attention of off-road enthusiasts with our cutting edge designs, fitments, and technological advancements. Fuel Off-Road manufactures the most advanced off-road wheels, offering the latest in design and engineering innovations on the market.
- Features a Chrome Finish With Gloss Black Lip
- Wheel diameter of 24 Inches with a width of 12 inches
- Constructed using Fuel Off-Road’s Fusion Forged technology
Fuel Off-Road Wheels FC403PB24125044N Specifications
Fuel Off-Road Wheels FC403PB24125044N Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | FC403PB24125044N |
| Brand | Fuel Off-Road Wheels |
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Width | 12" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x127 mm |
| Wheel Backspace | 4.77" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
| Wheel Offset | -44 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.500" - 4.999" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| GENERAL | |
| Weight | 50.16 lbs. |
| Load Capacity | 2500 lbs. |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

