|
#120D536176582F
Fuel Off-Road D536176582F Maverick Series Wheel, 17 x 6.5
$678.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 6.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 8x6.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 8x165.1 mm |
| Wheel Backspace | 8.32" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFuel Off-Road Wheels D536176582F Details
Fuel Off-Road Wheels D536176582F Details
Established in 2009, Fuel Off-Road has been capturing the attention of off-road enthusiasts with their cutting edge designs, fitments, and technological advancements. Fuel Off-Road offers the latest in off-road wheel design and engineering innovations on the market.
They pride themselves in their ability to provide every off-road enthusiast with the aesthetics and function they desire in a variety of fitments. From stock to lifted, dually to trophy truck, and a wide range of UTV applications, Fuel Off-Road offers the most complete line of wheels on the off-road market today.
- Features a Chrome Plated Finish
- Wheel diameter of 17 inches with a width of 6.5 inches
- Made from Cast Aluminum
- 1-year warranty on wheel finish
Guides & Documents
Fuel Off-Road Wheels D536176582F Specifications
Fuel Off-Road Wheels D536176582F Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | D536176582F |
| Brand | Fuel Off-Road Wheels |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 6.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 8x6.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 8x165.1 mm |
| Wheel Backspace | 8.32" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 116 mm |
| Wheel Backspace Range | 7.00" and greater |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| Bolt Pattern | 8 on 6.5" |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 125.1" |
| Weight | 33 lbs. |
| Load Capacity | 2500 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 885463920764 |
| TPMS Sensor Compatible | No |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |
