$265 Off
$265 Off
|
#425FB162
Frostbite FB162 Aluminum Radiator, 2 Row, 1970-1987 GM
$254.01
/each
Factory Shipped
$518.95
Save $264.94
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle and engine to verify Fitment
Select Vehicle
Select Engine
Key Specs
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFrostbite Performance Cooling FB162 Details
Frostbite Performance Cooling FB162 Details
Holley is proud to introduce its latest offering – Frostbite Performance Cooling Products.
Our line of Performance Aluminum Radiators will be available in 2, 3, and 4-row sizes as well as an extensive offering of LS-Swap specific platform applications.
When it comes to keeping your ride cool, Make it Frostbite!
1970-1987 General Motors (70-81 Camaro, 73-80 Chevy-GMC C15/C1500, C10/C20, Blazer, C25/C2500, 75 Buick Apollo, 77-80 Olds 98, 78-87 GM "G" Body, 80-86 Bonneville (2-Row) equipped w/ 26" wide core
- 100% TIG welded (brazed) seams
- Aircraft quality aluminum core, fittings, and tanks (up to 30% weight savings)
- Billet Aluminum Filler Neck and OEM style Brass Petcock
- More cooling fins per inch for more efficient cooling
- Custom Frostbite High Performance 16lb. radiator cap
- Polished top and tanks for custom show appearance
- 2-Row Radiators supporting applications with 300-500 horsepower
- Applications for GM, Ford, Dodge/Chrysler/Jeep and LS-Swap available
- Manufacturer’s 1-year Limited Warranty
Application
1973-1974 Chevy C10 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 Chevy C20 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 Chevy C30 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 Chevy G10 Van L6/V6/V8
1973-1974 Chevy G20 Van L6/V6/V8
1973-1974 Chevy G30 Van L6/V6/V8
1973-1974 Chevy K10 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 Chevy K20 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 Chevy K30 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 Chevy P10 Van L6/V6/V8
1973-1974 Chevy P30 Van L6/V6/V8
1973-1974 GMC C15/C1500 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 GMC C15/C1500 Suburban L6/V6/V8
1973-1974 GMC C25/C2500 Pickup L6/V6/V8
1973-1974 GMC C25/C2500 Suburban L6/V6/V8
1973-1974 GMC C35/C3500 Pickup L6/V6/V8
1975-1978 GMC C15 L6/V6/V8
1975-1978 GMC C15 Suburban L6/V6/V8
1975-1978 GMC C25 L6/V6/V8
1975-1978 GMC C25 Suburban L6/V6/V8
1975-1978 GMC C35 L6/V6/V8
1975-1979 Buick Skylark L6/V6/V8
1975-1979 Chevy Nova L6/V6/V8
1976-1979 Cadillac Seville L6/V6/V8
1973-1980 Chevy C10 Suburban L6/V6/V8
1973-1980 Chevy C20 Suburban L6/V6/V8
1973-1980 Chevy K10 Suburban L6/V6/V8
1973-1980 Chevy K20 Suburban L6/V6/V8
1975-1980 Chevy C10 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy C20 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy C30 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy G10 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy G20 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy G30 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy K10 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy K20 L6/V6/V8
1975-1980 Chevy K5 Blazer L6/V6/V8
1977-1980 Chevy K30 L6/V6/V8
1979-1980 Chevy P40 L6/V6/V8
1979-1980 GMC C1500 L6/V6/V8
1979-1980 GMC C1500 Suburban L6/V6/V8
1979-1980 GMC C2500 L6/V6/V8
1979-1980 GMC C2500 Suburban L6/V6/V8
1979-1980 GMC C3500 L6/V6/V8
1970-1981 Chevy Camaro L6/V6/V8
1977-1981 Buick Century L6/V6/V8
1978-1983 Chevy Malibu L6/V6/V8
1980-1985 Chevy Impala L6/V6/V8
1980-1986 Chevy Caprice L6/V6/V8
1978-1987 Buick Regal L6/V6/V8
1978-1987 Chevy El Camino L6/V6/V8
1978-1987 Chevy Monte Carlo L6/V6/V8
1975 Buick Apollo L6/V6/V8
1980 Buick Lesabre L6/V6/V8
1980 Chevy C50 L6/V6/V8
1980 Chevy C60 L6/V6/V8
Charts
Guides & Documents
Frostbite Performance Cooling FB162 Specifications
Frostbite Performance Cooling FB162 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | FB162 |
| Brand | Frostbite Performance Cooling |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 0.75" |
| Overall Width Range | 31.00" to 31.99" |
| Overall Width | 31" |
| Overall Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Overall Height | 18.5" |
| Overall Thickness | 2" |
| Core Width Range | 26.00" to 26.99" |
| Core Width | 26.25" |
| Core Height Range | 17.00" to 17.99" |
| Core Height | 17" |
| Core Thickness | 1.75" |
| Finish | Polished |
| Cooling Fan | Not Included |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | No |
| Radiator Cap Included | Yes |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.5 |
| Outlet Size | 1.5 |
| Fan Included | No |
| GTIN Code | 090127729328 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1975 Buick Apollo
1977-1981 Buick Century
1980 Buick LeSabre
1978-1987 Buick Regal
1975-1979 Buick Skylark
1976-1979 Cadillac Seville
1973-1974 Chevy Blazer
1973-1980 Chevy C10
1973-1980 Chevy C10 Suburban
1973-1980 Chevy C20
1973-1980 Chevy C20 Suburban
1973-1980 Chevy C30
1970-1981 Chevy Camaro
1980-1986 Chevy Caprice
1978-1987 Chevy El Camino
1975-1980 Chevy G10
1973-1974 Chevy G10 Van
1975-1980 Chevy G20
1973-1974 Chevy G20 Van
1975-1980 Chevy G30
1973-1974 Chevy G30 Van
1980-1985 Chevy Impala
1973-1980 Chevy K10
1973-1980 Chevy K10 Suburban
1973-1980 Chevy K20
1973-1980 Chevy K20 Suburban
1973-1980 Chevy K30
1975-1980 Chevy K5 Blazer
1978-1983 Chevy Malibu
1978-1987 Chevy Monte Carlo
1975-1979 Chevy Nova
1975-1978 GMC C15
1975-1978 GMC C15 Suburban
1973-1974 GMC C15/C1500 Pickup
1973-1974 GMC C15/C1500 Suburban
1979-1980 GMC C1500
1979-1980 GMC C1500 Suburban
1975-1978 GMC C25
1975-1978 GMC C25 Suburban
1973-1974 GMC C25/C2500 Pickup
1973-1974 GMC C25/C2500 Suburban
1979-1980 GMC C2500
1979-1980 GMC C2500 Suburban
1975-1978 GMC C35
1973-1974 GMC C35/C3500 Pickup
1979-1980 GMC C3500
1978-1987 GMC Caballero
1975-1978 GMC G15
1973-1974 GMC G15/G1500 Van
1979-1980 GMC G1500
1975-1978 GMC G25
1973-1974 GMC G25/G2500 Van
1979-1980 GMC G2500
1975-1978 GMC G35
1973-1974 GMC G35/G3500 Van
1979-1980 GMC G3500
1973-1980 GMC Jimmy
1975-1978 GMC K15
1975-1978 GMC K15 Suburban
1973-1974 GMC K15/K1500 Suburban
1979-1980 GMC K1500
1979-1980 GMC K1500 Suburban
1975-1978 GMC K25
1975-1978 GMC K25 Suburban
1973-1974 GMC K25/K2500 Suburban
1979-1980 GMC K2500
1977-1978 GMC K35
1979-1980 GMC K3500
1977-1980 Oldsmobile 98
1978-1987 Oldsmobile Cutlass
1978-1984 Oldsmobile Cutlass Calais
1981-1983 Oldsmobile Cutlass Cruiser
1978-1988 Oldsmobile Cutlass Supreme
1980 Oldsmobile Delta 88
1975-1979 Oldsmobile Omega
1980-1986 Pontiac Bonneville
1965-1981 Pontiac Catalina
1978-1979 Pontiac Grand Am
1975-1980 Pontiac Grand LeMans
1978-1986 Pontiac Grand Prix
1978-1981 Pontiac LeMans
1984-1986 Pontiac Parisienne
1978-1979 Pontiac Phoenix
1975-1977 Pontiac Ventura

