|
#815F22209565P29
Forgestar F22209565P29 20X9.5 CF5V Series, 5X114.3, Custom Wheel
- Y-Spoke Design
- Lightweight Monoblock Construction
- Rotary Formed Flow Formed Barrel
$540.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 20 Inch Wheel Diameter, 9.5" Width
- Y-Spoke Design
- Lightweight Monoblock Construction
- Rotary Formed Flow Formed Barrel
- Big Brake Kit Clearance
Key Specs
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 6.4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyForgestar F22209565P29 Details
Forgestar F22209565P29 Details
Forgestar CF5V
Sophisticated Split Spoke
- Y-Spoke Design
- Lightweight Monoblock Construction
- Rotary Formed Flow Formed Barrel
- Big Brake Kit Clearance
- Choose Finish:
- Gloss black
- Matte black
- Textured black
- Silver, gunmetal
- Textured gunmetal
- White
- Gold
- Bronze
- Textured bronze
Gloss Anthracite shown, More pictures coming soon
Forgestar F22209565P29 Specifications
Forgestar F22209565P29 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | F22209565P29 |
| Brand | Forgestar |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 6.4" |
| Wheel Material Type | Aluminum |
| Wheel Offset | 29 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.000" - 6.499" |
| Finish | Satin |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Weight | 25.8 lbs. |
| Load Capacity | 1800 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300836086 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

