-11%
-11%
|
#42550552FLT
Flowtech 50552FLT Warlock BYPASS Series Racing Muffler, 2-1/2 Inch
$183.95
/each
Factory Shipped
$206.95
Save $23.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 50552FLT |
| Brand | Flowtech Exhaust |
| Muffler Type | Turbo-style/Straight-through |
| Inlet Diameter | 2.5" |
| Outlet Diameter | 2.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowtech Exhaust 50552FLT Details
Flowtech Exhaust 50552FLT Details
Flowtech's Warlock racing muffler may be too much for mere mortals. The high flow, low-restriction patented 3-pass-tube design provides lots of horsepower and a mean 'n nasty sound. But, when you're ready to battle the titans on the track, the Warlock lets you remove its Flow Intensifier bypass cap for un-restricted, unbelievable straight-through power!
- Removable Flow Intensifier offers Max Performance For Street and Strip
- Lots Of Horsepower
- Un-Restricted Power
- Fully Welded 16-Gauge Ribbed Case For Added Strength
- Unique Spiral-Louvered Pass Tubes
- No Glass Or Seams To Blow Out
Charts
Guides & Documents
Flowtech Exhaust 50552FLT Specifications
Flowtech Exhaust 50552FLT Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 50552FLT |
| Brand | Flowtech Exhaust |
| Muffler Type | Turbo-style/Straight-through |
| Inlet Diameter | 2.5" |
| Outlet Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 18.00" |
| Overall Width | 10.00" |
| Body Length | 13.00" |
| Overall Height | 4.50" |
| Overall Thickness | 4.5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Painted |
| Case Shape | Oval |
| Inlet Location | Offset |
| Outlet Location | Offset |
| Outlet Quantity | Two |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 787480505521 |
| Sold in Quantity | Each |
