-11%
-11%
|
#378953045
Flowmaster 953045 Super 40 Series Delta Flow Muffler, 3.00 In/Out
- Features Flowmaster's Delta Flow technology
- Has that deep powerful sound of the Original 40 series but with added performance
- Constructed of 16 gauge aluminized steel
$152.95
/each
In Stock
$172.95
Save $20.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Chambered Muffler Type, Steel, Black
- Features Flowmaster's Delta Flow technology
- Has that deep powerful sound of the Original 40 series but with added performance
- Constructed of 16 gauge aluminized steel
- Fully MIG welded for maximum durability
Key Specs
| MFG. Part # | 953045 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 953045 Details
Flowmaster 953045 Details
The Super 40 features Flowmaster's Delta Flow technology. It's larger case profile provides the best of both worlds of performance and sound. The Super 40 has that deep powerful sound of the Original 40 series but with all the benefits of performance and low interior resonance from the Delta Flow technology. Constructed of 16 gauge aluminized steel and fully MIG welded for maximum durability.
Guides & Documents
Flowmaster 953045 Specifications
Flowmaster 953045 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 953045 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 3" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 19.50" |
| Overall Width | 10.00" |
| Body Length | 13.50" |
| Overall Thickness | 5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Black |
| Case Shape | Oval |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Center |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 700042019229 |
| Sold in Quantity | Each |

