-11%
-11%
|
#378854040-10
Flowmaster 854040-10 Delta Force 40 Series Race Muffler, 4 In/Out
$268.95
/each
Factory Shipped
$302.95
Save $34.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 854040-10 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 4" |
| Outlet Diameter | 4" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 854040-10 Details
Flowmaster 854040-10 Details
The Delta Force 40 series race mufflers utilize Flowmaster's patented Delta Flow technology and feature excellent power characteristics with good sound reduction qualities. Recommended for all racing applications where mufflers are required with a substantial decibel reduction over open headers. Please call the Flowmaster tech-line for assistance with specific decibel requirements and applications.
Flowmaster 854040-10 Specifications
Flowmaster 854040-10 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 854040-10 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 4" |
| Outlet Diameter | 4" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 17.00" |
| Overall Width | 10.00" |
| Body Length | 13.00" |
| Overall Thickness | 5" |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Black |
| Case Shape | Oval |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Center |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 700042025619 |
| Sold in Quantity | Each |

