-11%
-11%
|
#3788325508
Flowmaster 8325508 Delta Force 50 Series Race Muffler 2.50 In/Out
$218.95
/each
Factory Shipped
$246.95
Save $28.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 8325508 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 2.5" |
| Outlet Diameter | 2.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 8325508 Details
Flowmaster 8325508 Details
The Delta Force 50 series race mufflers utilize Flowmaster's patented Delta Flow technology and feature excellent power characteristics with good sound reduction qualities and are constructed for race applications that have strict decibel level requirements to adhere to. Please call the Flowmaster tech-line for assistance with specific decibel requirements and applications.
Guides & Documents
Flowmaster 8325508 Specifications
Flowmaster 8325508 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 8325508 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 2.5" |
| Outlet Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 16.00" |
| Overall Width | 8.00" |
| Body Length | 11.50" |
| Overall Thickness | 3" |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Black |
| Case Shape | Oval |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Center |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 700042025381 |
| Sold in Quantity | Each |

