$154 Off
$154 Off
|
#378817853
Flowmaster 817853 American Thunder Cat-Back 19 Silverado 1500 5.3
$1,229.95
/each
Factory Shipped
$1,383.95
Save $154.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 817853 |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Dual |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 817853 Details
Flowmaster 817853 Details
Flowmaster's American Thunder Cat-back exhaust system is perfect for the person looking for deep, powerful sound outside the vehicle with a little growl inside the cab. This emissions-legal system for 2WD and 4WD 2019 GM 1500 series trucks (new body style) with the 5.3L V8 engine and factory single exhaust features full stainless steel construction, a single in/dual outlet Super 40 Series muffler, and mandrel-bent dual 2.50-inch 409 stainless steel tailpipes for maximum performance and sound. This bolt-on system utilizes factory hanger locations and includes your choice of tailpipe exits, either dual out the rear exiting under the bumper, or dual out the side behind the rear wheels to help prevent blowing exhaust on your boat or trailer when towing. The system is finished off with a pair of large 3.50-inch double wall polished 304 stainless steel tips. Designed for a perfect fit, the system includes installation instructions and all the necessary hardware for an easy at home installation. Note: Fits crew cab and double cab models. Does not fit crew cab 2WD with 2-piece driveshaft, 2019 LD/classic body or trucks with factory dual exhaust tailpipes.
- Large 3.50 inch Polished 304 Stainless Tips
- Uses the Factory Hanger Locations
- Deep, Powerful Performance Tone
- Full Stainless Steel Construction
- Clears Factory Spare Tire
- Lifetime Limited Warranty
- Easy Installation
Charts
Guides & Documents
Flowmaster 817853 Specifications
Flowmaster 817853 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 817853 |
| Brand | Flowmaster |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Dual |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
| GENERAL | |
| Exhaust Exit | Dual Split Rear/Split Side |
| Sound Level | Moderate/Aggressive |
| Muffler(s) Included | Yes |
| Muffler Quantity | 1 |
| Muffler Type | Reflection |
| Exhaust Tip Included | Yes |
| Exhaust Tip Quantity | 2 |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Cut Edge | Double-Wall |
| Exhaust Tip Size | 3.50" |
| Exhaust Tip Length | 13" |
| Exhaust System Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Inlet Diameter | 3" |
| Muffler Outlet Diameter | 2.5" |
| Muffler Overall Length | 19.5" |
| Muffler Body Length | 13.5" |
| Muffler Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Finish | Painted |
| Muffler Color | Black |
| Exhaust Tip Material | 304 Stainless Steel |
| Exhaust Tip Finish | Polished |
| Mount Type | Uses Factory Hangers |
| Catalytic Converter(s) Included | No |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 700042039012 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exit Location | Rear |

