-11%
-11%
|
#378817803
Flowmaster 817803 Outlaw Axle-Back Exhaust, Wrangler JL 2.0L 3.6L
$749.95
/each
Factory Shipped
$843.95
Save $94.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 817803 |
| Exhaust System Type | Axle-Back |
| Single or Dual | Dual |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 817803 Details
Flowmaster 817803 Details
Flowmaster's Outlaw Axle-back exhaust system for the 2018-2019 Jeep Wrangler JL with the 3.6L V6 and 2.0L is perfect for the person looking for an aggressive exterior and moderate interior exhaust tone, with all of the performance benefits that you would expect from Flowmaster. This bolt-on DOR (Dual Out Rear) emissions-legal system for the 2 and 4 door models, features a specially designed stainless steel Outlaw Series muffler and dual 2.50 inch mandrel bent tailpipes. The system finishes with 4.00 inch black ceramic coated stainless steel tips and is manufactured with 409S stainless steel. Designed for an easy fit, this system includes all necessary parts and hardware for installation.
- Flowmaster Reliability
- Dual Exit Tailpipes
- Contemporary Black Styling
- Stainless Steel Construction
Charts
Guides & Documents
Flowmaster 817803 Specifications
Flowmaster 817803 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 817803 |
| Brand | Flowmaster |
| Exhaust System Type | Axle-Back |
| Single or Dual | Dual |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
| GENERAL | |
| Exhaust Exit | Dual Split Rear |
| Sound Level | Moderate/Aggressive |
| Muffler(s) Included | Yes |
| Muffler Quantity | 1 |
| Muffler Type | Reflection |
| Exhaust Tip Included | Yes |
| Exhaust Tip Quantity | 2 |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Cut Edge | Double-Wall |
| Exhaust Tip Size | 4.00" |
| Exhaust Tip Length | 5.25" |
| Exhaust System Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Inlet Diameter | 2.5" |
| Muffler Outlet Diameter | 2.5" |
| Muffler Overall Length | 32" |
| Muffler Body Length | 5.5" |
| Muffler Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Finish | High Temp Coated |
| Muffler Color | Black |
| Exhaust Tip Material | 304 Stainless Steel |
| Exhaust Tip Finish | Ceramic Coated |
| Mount Type | Uses Factory Hangers |
| Catalytic Converter(s) Included | No |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 700042038060 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exit Location | Rear |

