$135 Off
$135 Off
|
#378817480
Flowmaster 817480 American Thunder Cat-Back Exhaust System
$1,075.95
/kit
Factory Shipped
$1,210.95
Save $135.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 817480 |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Dual |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 817480 Details
Flowmaster 817480 Details
For the person who is looking for a complete cat-back dual exhaust system with a moderately aggressive exterior tone and a moderate interior tone. With easy fit in mind, the Flowmaster® American Thunder® exhaust system features dual 2.50-inch mandrel-bent stainless steel tubing flowing into our exclusive Scavenger Series® X-pipe design for maximum scavenging performance and a deep unique tone. The stainless steel tubing then flows into a pair of specially selected Super 40® Series performance mufflers, which offer more internal volume than other brands mufflers and easily handles the flow demands of the Hemi engine. The system uses the factory hanger locations and the mandrel-bent tailpipes are finished off with a pair of highly polished 304 stainless steel 4.00-inch diameter tips exiting straight out under the rear valance. Designed for an easy fit, these systems include all necessary parts and hardware for easy installation you can do at home. Covered by our Lifetime Limited Warranty. Notes: Includes all wheel Drive models.
Features:
Application
2005-2010 Chrysler 300 345 CID/5.7L V8
2006-2010 Dodge Charger 345 CID/5.7L V8
Guides & Documents
Flowmaster 817480 Specifications
Flowmaster 817480 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 817480 |
| Brand | Flowmaster |
| Exhaust System Type | Cat-Back |
| Single or Dual | Dual |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
| GENERAL | |
| Exhaust Exit | Dual Split Rear |
| Sound Level | Aggressive |
| Muffler(s) Included | Yes |
| Muffler Quantity | 2 |
| Muffler Connections | Single Inlet | Single Outlet |
| Drivetrain | 2WD/4WD |
| Exhaust Tip Included | Yes |
| Exhaust Tip Quantity | 2 |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Angle |
| Exhaust Tip Edge Style | Rolled Edge |
| Exhaust Tip Size | 3.00" |
| Exhaust System Material | 409S Stainless Steel |
| Exhaust System Finish | Natural |
| Exhaust Pipe Color | Natural |
| Muffler Series | Super 40 Series |
| Muffler Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Color | Natural |
| Exhaust Tip Material | 304 Stainless Steel |
| Exhaust Tip Finish | Polished |
| Exhaust Tip Color | Natural |
| Inlet Quantity | Dual |
| Inlet Size | 2.50" |
| Outlet Size | 2.50" |
| Tailpipe Diameter | 2.5" |
| Catalytic Converter(s) Included | No |
| Hardware Included | Yes |
| Heat Shield | No |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 700042022977 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exit Location | Rear |

