-11%
-11%
|
#425718115
Flowmaster 718115 FlowFX Cat-Back Exhaust, 21-22 Ford F-150, 3 In
- FlowFX Series performance muffler offers an aggressive to moderate sound level and increased performance
- 409 stainless steel construction delivers extra durability and improved long-term corrosion resistance
- Max dyno gains of 13 hp and 16 lb-ft at the rear wheels
$675.95
/kit
Factory Shipped
$760.95
Save $85.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Muffler(s) Included, 1 Muffler Quantity
- FlowFX Series performance muffler offers an aggressive to moderate sound level and increased performance
- 409 stainless steel construction delivers extra durability and improved long-term corrosion resistance
- Max dyno gains of 13 hp and 16 lb-ft at the rear wheels
- 3.00" 16-gauge mandrel bent stainless steel tubing helps maintain maximum exhaust flow for better power
- Includes all necessary hardware for an at home installation
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 718115 Details
Flowmaster 718115 Details
Flowmaster introduces our FlowFX stainless steel cat-back exhaust system for the 2021-2022 Ford F-150 trucks with the 2.7, 3.5, and 5.0-liter engines. This system uses a FlowFX series muffler for an aggressive to moderate sound level and increased performance. 3.00-inch mandrel bent 409 stainless steel tubing allows for maximum exhaust flow and durability. This system use a larger 4.50-inch black ceramic-coated tip for a custom look. Max dyno gains of 13 hp and 16 lb-ft at the rear wheels. All of the necessary hardware is included, and factory-mounting locations are used for an easy installation. Backed by Flowmaster's Lifetime Limited Warranty.
- FlowFX Series performance muffler offers an aggressive to moderate sound level and increased performance
- 409 stainless steel construction delivers extra durability and improved long-term corrosion resistance
- Max dyno gains of 13 hp and 16 lb-ft at the rear wheels
- 3.00" 16-gauge mandrel bent stainless steel tubing helps maintain maximum exhaust flow for better power
- Includes all necessary hardware for an at home installation
- 4.50-inch black ceramic coated tip adds a custom look
- Uses factory hanger locations for easy installation
- Lifetime Limited Warranty
Flowmaster 718115 Specifications
Flowmaster 718115 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 718115 |
| Brand | Flowmaster |
| Exhaust System Kit Type | Direct Fit |
| GENERAL | |
| Muffler(s) Included | Yes |
| Muffler Quantity | 1 |
| Exhaust Tip Included | Yes |
| Exhaust Tip Quantity | 1 |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| Exhaust Tip Cut | Slant |
| Exhaust Tip Edge Style | Rolled Edge |
| Exhaust System Material | 409S Stainless Steel |
| Exhaust System Finish | Natural |
| Muffler Material | 409 Stainless Steel |
| Muffler Finish | Brushed |
| Exhaust Tip Material | 304 Stainless Steel |
| Exhaust Tip Finish | Ceramic Coated |
| Inlet Quantity | Single |
| Outlet Size | 4.50" |
| Intermediate Pipe Diameter | 3" |
| Tailpipe Diameter | 3" |
| Catalytic Converter(s) Included | No |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 090127130049 |
| Material Type | Stainless Steel |

