-11%
-11%
|
#378530722
Flowmaster 530722 70 Series Big Block II Muffler, 3.00 In/Out
$249.95
/each
Factory Shipped
$281.95
Save $32.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 530722 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 2.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 530722 Details
Flowmaster 530722 Details
The 70 series utilizes Flowmaster's patented Delta Flow technology and an enlarged case for improved sound control along with mileage and power gains. Perfect for use on trucks, SUV's, RVs, tow vehicles and high performance street cars where space allows. Constructed of 16 gauge aluminized steel and fully MIG welded for maximum durability.
Guides & Documents
Flowmaster 530722 Specifications
Flowmaster 530722 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 530722 |
| Brand | Flowmaster |
| Muffler Type | Chambered |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 2.25" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 28.00" |
| Overall Width | 10.00" |
| Body Length | 22.00" |
| Overall Thickness | 5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Black |
| Case Shape | Oval |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Offset |
| Outlet Quantity | Two |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 700042014521 |
| Sold in Quantity | Each |
