-11%
-11%
|
#37852580
Flowmaster 52580 80 Series Crossflow Muffler, 2.50 In/Out
$231.95
/each
Factory Shipped
$260.95
Save $29.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 52580 Details
Flowmaster 52580 Details
The 80 series is a cross-flow design for applications where the muffler is mounted transversely behind the rear end. Delivering an aggressive muscle car sound both inside and outside the vehicle, this is an excellent replacement for Camaros & Firebirds with transverse mufflers. Constructed of 16 gauge aluminized steel and fully MIG welded for maximum durability.
Guides & Documents
Flowmaster 52580 Specifications
Flowmaster 52580 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52580 |
| Brand | Flowmaster |
| Inlet Diameter | 2.5" |
| Outlet Diameter | 2.5" |
| GENERAL | |
| Overall Length | 23.00" |
| Overall Width | 10.00" |
| Body Length | 17.00" |
| Overall Thickness | 5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Black |
| Case Shape | Oval |
| Inlet Location | Offset |
| Outlet Location | Offset |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| GTIN Code | 700042017614 |
| Sold in Quantity | Each |

