-11%
-11%
|
#37815400
Flowmaster 15400 4 In. Exhaust Tip, Carbon Fiber, Fits 2.5 In.
3 Inch
$177.95
/each
Factory Shipped
$200.95
Save $23.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 15400 |
| Brand | Flowmaster |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Carbon Fiber |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFlowmaster 15400 Details
Flowmaster 15400 Details
This great looking exhaust tip features a 4.00 inch O.D. angle cut rolled edge outer shell formed from real carbon fiber material. The carbon fiber is mated to a 304S stainless steel inner core for durability and good looks. This is a universal weld-on exhaust tip for 2.50 inch O.D. tubing, features the Flowmaster logo and is 5.25 inches overall in length.
- Weld-on
- Angle Cut Rolled Edge
- 304S Stainless Steel Inner Core
- Authentic Carbon Fiber Material
Flowmaster 15400 Specifications
Flowmaster 15400 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 15400 |
| Brand | Flowmaster |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Carbon Fiber |
| GENERAL | |
| Inlet Diameter | 2.5" |
| Overall Length | 5.25" |
| Outlet Size | 4.00" |
| Tip Installation | Weld-on |
| Exhaust Tip Shape | Round |
| GTIN Code | 700042037360 |
| Sold in Quantity | Each |

