|
#62690
Firestone 62690 Wide Oval Tire, Redline, GR70-15
F70-15FR70-15G70-15
$378.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 62690 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFirestone 62690 Details
Firestone 62690 Details
This Firestone Wide Oval Radial tire features GR70-15 sizing and a 3/8-inch redline for the ultimate early muscle car look. This product bridges the gap between authentic bias ply tires and modern radials. Designed and manufactured in the USA, using new molds and materials, this tire features authentic sidewall markings and tread pattern, with radial construction. This is the ultimate muscle car tire! Firestone Wide Oval Radial redline tires offer fitments of most muscle car applications that originally came from the factory with G70-15 tires. This is the authentic size for 1967 through 1970 Chevrolet Impala, Bel Air and Biscayne, as well as 1970 through 1972 Chevrolet Monte Carlo. This is also a great upgrade if you've stepped up from 14 inch wheels to 15's. The tires feature a 3/8-inch redline with all of the correct markings on the sidewall. These tires are DOT approved, and S speed rated. That means they are ready for the open road! Its time to put a set of Firestone Wide Oval radials on your muscle car.
Charts
Tire Size Guide Chart (PDF)
Guides & Documents
Firestone 62690 Specifications
Firestone 62690 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 62690 |
| Brand | Firestone |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | GR70-15 |
| Tire Diameter | 27.70" |
| Rim Width Range | 5.50 - 7.50" |
| Load Capacity | 1620 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Speed Rating | S |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199106640 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 27.00 - 27.99" |
| Section Width | 8.40" |
| Tread Width | 6.7" |
| Maximum PSI | 32 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |

