|
#62470
Firestone 62470 Wide Oval Tire, Redline, F70-15
FR70-15G70-15GR70-15
$470.00
/each
In Stock
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 62470 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Redline |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFirestone 62470 Details
Firestone 62470 Details
This Firestone Wide Oval bias ply tire features classic 3/8-inch redline and F70-15 sizing. This is the authentic size for 1968 through 1972 Chevrolet Corvette, 1969 Dodge Charger, 1969 Shelby Mustang and late '60s Plymouth Belvedere and Satellite models. A bold "Wide Oval" logo on the sidewall instantly takes you back to the sixties when big engines and four speeds ruled the streets. Muscle cars are getting big money at auctions and the buyers love a restored-to-stock or Day Two muscle car more than ever. Firestone Wide Oval tires are made in the original molds in the USA with modern materials and technology and are backed by our exclusive Life of the Tread warranty.
Charts
Tire Size Guide Chart (PDF)
Guides & Documents
Firestone 62470 Specifications
Firestone 62470 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 62470 |
| Brand | Firestone |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Redline |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | F70/15 |
| Tire Diameter | 26.90" |
| Rim Width Range | 5.50 - 8.00" |
| Load Capacity | 1500 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199103328 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 8.30" |
| Tread Width | 6.5" |
| Maximum PSI | 32 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |
