|
#52158013
FiTech 58013 EFI Fuel Tank, 1969-70 Mustang/Cougar, Pump/Sender
$638.00
/kit
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 58013 |
| Fuel Tank Style | EFI Conversion |
| Fuel System Type | EFI |
| Capacity | 22 gallons |
| Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFiTech 58013 Details
FiTech 58013 Details
FiTech has partnered with TANKS Inc. to make your EFI upgrade even easier with a comprehensive offering of new fuel tanks supplied with our In-Tank Pump Module!
Fuel Injection demands higher pressure from an electric fuel pump and the best place to mount a pump is in the gas tank. Our new In-Tank Module is supplied with a 340 LPH pump to support up to 800 horsepower (NA). This assembly bolts directly into the tank’s recessed mount providing a modern EFI solution for hot rods, classic trucks and muscle cars.
Each kit is supplied with a new baffled and pressure tested fuel tank, application specific sending unit, the FiTech In-Tank Pump Module, new 340 LPH pump and mounting straps.
- Direct-fit tanks feature internal baffles for constant fuel delivery
- In-Tank Pump Module secures the supplied 340 LPH pump in the tank
- -6 AN inlet/outlet provide leak-free fuel line connections
- Recessed sending unit and pump mount provides added clearance
- New mounting straps and fuel level sending unit supplied
FiTech has partnered with TANKS Inc. with the offering of this new fuel tank supplied with the In-Tank Pump Module. This item will be drop shipped as two individual items (FiTech will ship the pump directly to you from their warehouse facility and TANKS Inc will ship the tank directly to you from their warehouse facility). Please note that both items ship separately from two different locations and will therefore deliver directly to you as two individual shipments.
FiTech has partnered with TANKS Inc. with the offering of this new fuel tank supplied with the In-Tank Pump Module. This item will be drop shipped as two individual items (FiTech will ship the pump directly to you from their warehouse facility and TANKS Inc will ship the tank directly to you from their warehouse facility). Please note that both items ship separately from two different locations and will therefore deliver directly to you as two individual shipments.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
FiTech 58013 Specifications
FiTech 58013 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 58013 |
| Brand | FiTech |
| Fuel Tank Style | EFI Conversion |
| Fuel System Type | EFI |
| Capacity | 22 gallons |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Sending Unit Included | Yes |
| Fuel Pump Included | Yes |
| Tank Straps Included | Yes |
| Overall Length | 34" |
| Overall Width | 26" |
| Overall Height | 11" |
| Hardware Included | No |
| Fitting Size 1 | -6 AN |
| Free Flow Rate | 90 GPH / 340 LPH |
| Fuel Capacity Range | 20.00-24.99 Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 812061033060 |
| Notes | Includes OEM style baffled EFI tank, Sending unit for factory gauges, FiTech (50016) Go Fuel 340 LPH Pump Module, mounting straps and filler neck as needed. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Ohm Range | Stock |
| Inlet Fitting | -6 AN Male |
| Outlet Fitting | -6 AN Male |
| Baffled | Yes |
| Fitting Attachment 1 | Male AN |
| Fitting Attachment 2 | Male AN |
| Lock Ring Kit Included | No |
| Outlet Quantity | 2 |
| Fitting Size 2 | -6 AN |
| Fuel Sump Welded on Tank | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1969-1970 Ford Mustang
1969-1970 Mercury Cougar
