|
#41440209B2
Factory Reproductions 64090181507 FR64 Jeep Viper Replica Wheel
- Enhanced performance and handling while maintaining integrity of appearance
- Staggered application for greater performance
- One piece, cast aluminum wheel
$260.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
20 Inch Wheel Diameter, 9" Width, 5.75" Wheel Backspace
- Enhanced performance and handling while maintaining integrity of appearance
- Staggered application for greater performance
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications designed to fit Dodge Charger, Dodge Challenger, Dodge Magnum, and Chrysler 300c
- Finishes are durable, easy to maintain and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
Key Specs
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x115 mm |
| Wheel Backspace | 5.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFactory Reproductions 64090181507 Details
Factory Reproductions 64090181507 Details
For over 20 years, Factory Reproductions® has been manufacturing high-quality replicas of OEM wheels for the most popular car makes and models. These 1-piece cast aluminum wheels are engineered to offer exceptional performance and style at reasonable prices. Made with the finest craftsmanship, Factory Reproductions wheels will withstand the most demanding driving conditions and serve you reliably for many years and miles to come. Each replica wheel offered by Factory Reproductions is compatible with the original TPMS sensors of your vehicle and designed to accept OEM center caps. Available in a variety of sizes, finishes, and offsets, these wheels will make your vehicle look more stylish while preserving its original style.
By blending two different wheel designs, Factory Reproductions created the LX Viper Replica Wheel. A terrific success from the start, competitors have tried to imitate the LX Viper, but none have matched the quality of the “original.” The staggered application of the LX Viper provides superior handling and better traction, elevating your driving experience. We offer multiple size and finish options, so that you can personalize your vehicle to suit you. Jeep Viper Replica is offered in multiple sizes and finishes with applications to fit select Jeeps and Durangos.
- Enhanced performance and handling while maintaining integrity of appearance
- Staggered application for greater performance
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications designed to fit Dodge Charger, Dodge Challenger, Dodge Magnum, and Chrysler 300c
- Finishes are durable, easy to maintain and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
- OE caps are interchangeable
- All of our wheels are compatible with OE TPMS sensors
- Multiple offset, finish, and size options
Factory Reproductions 64090181507 Specifications
Factory Reproductions 64090181507 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 64090181507 |
| Brand | Factory Reproductions |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x115 mm |
| Wheel Backspace | 5.75" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Backspace Range | 5.500" - 5.999" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| Center Bore Diameter | 71.5" |
| Weight | 33 lbs. |
| Load Capacity | 1600 lbs. |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 1-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| TPMS Sensor Included | No |
| Offset | 18" |
