|
#414392210C
Factory Reproductions 60210255501 FR60 Ram Truck SRT10 Rep. Wheel
- Designed to maximize styling potential
- One-piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit Dodge Ram 1500 trucks
$470.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
22 Inch Wheel Diameter, 10" Width, 6.5" Wheel Backspace
- Designed to maximize styling potential
- One-piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit Dodge Ram 1500 trucks
- Finishes are durable, easy to maintain, and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
- OE caps are interchangeable
Key Specs
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 6.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFactory Reproductions 60210255501 Details
Factory Reproductions 60210255501 Details
For over 20 years, Factory Reproductions® has been manufacturing high-quality replicas of OEM wheels for the most popular car makes and models. These 1-piece cast aluminum wheels are engineered to offer exceptional performance and style at reasonable prices. Made with the finest craftsmanship, Factory Reproductions wheels will withstand the most demanding driving conditions and serve you reliably for many years and miles to come. Each replica wheel offered by Factory Reproductions is compatible with the original TPMS sensors of your vehicle and designed to accept OEM center caps. Available in a variety of sizes, finishes, and offsets, these wheels will make your vehicle look more stylish while preserving its original style.
Ram Truck SRT10 Replica is offered in multiple sizes and finishes with applications to fit Ram trucks. Designed with a nod to the timeless Dodge Viper, Factory Reproductions created the Ram Truck SRT10 Replica wheel for your truck. A MoPar inspired wheel, the SRT10, allows Ram owners the ability to experience that authentic, well-respected MoPar style. Numerous size and finish options let you select a version of the SRT10 that fully reflects your image.
- Designed to maximize styling potential
- One-piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit Dodge Ram 1500 trucks
- Finishes are durable, easy to maintain, and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
- OE caps are interchangeable
- All of our wheels are compatible with OE TPMS sensors
Factory Reproductions 60210255501 Specifications
Factory Reproductions 60210255501 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 60210255501 |
| Brand | Factory Reproductions |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 6.5" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Backspace Range | 6.500" - 6.999" |
| Finish | Chrome |
| Color | Chrome |
| GENERAL | |
| Center Bore Diameter | 77.8" |
| Weight | 39.8 lbs. |
| Load Capacity | 2200 lbs. |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 1-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| TPMS Sensor Included | No |
| Offset | 25.4" |
