|
#414342295B2
Factory Reproductions 52295443607 FR52 Expedition Platinum Wheel
- Designed to maximize styling potential
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit select Ford trucks and SUVs and Lincoln Navigator
$345.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
22 Inch Wheel Diameter, 9.5" Width, 7" Wheel Backspace
- Designed to maximize styling potential
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit select Ford trucks and SUVs and Lincoln Navigator
- Finishes are durable, easy to maintain and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
- OE caps are interchangeable
Key Specs
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 9.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x135 mm |
| Wheel Backspace | 7" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFactory Reproductions 52295443607 Details
Factory Reproductions 52295443607 Details
For over 20 years, Factory Reproductions® has been manufacturing high-quality replicas of OEM wheels for the most popular car makes and models. These 1-piece cast aluminum wheels are engineered to offer exceptional performance and style at reasonable prices. Made with the finest craftsmanship, Factory Reproductions wheels will withstand the most demanding driving conditions and serve you reliably for many years and miles to come. Each replica wheel offered by Factory Reproductions is compatible with the original TPMS sensors of your vehicle and designed to accept OEM center caps. Available in a variety of sizes, finishes, and offsets, these wheels will make your vehicle look more stylish while preserving its original style.
By adding the 2018 Expedition Platinum Replica Wheel to your truck or SUV, you can quickly transform it to that “platinum” look. This bigger, bolder wheel has an intricate V spoke that adds an eye-catching element to a standard vehicle. It is the perfect blend of style and strength, just like your Ford. 2018 Ford Expedition Platinum Replica Wheels offered in multiple finishes with applications to fit select F150 series, and Expeditions.
- Designed to maximize styling potential
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit select Ford trucks and SUVs and Lincoln Navigator
- Finishes are durable, easy to maintain and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
- OE caps are interchangeable
- All of our wheels are compatible with OE TPMS sensors
- Multiple offset, finish, and size options
Factory Reproductions 52295443607 Specifications
Factory Reproductions 52295443607 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52295443607 |
| Brand | Factory Reproductions |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 9.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x135 mm |
| Wheel Backspace | 7" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Backspace Range | 7.00" and greater |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| Center Bore Diameter | 87.1" |
| Weight | 41.75 lbs. |
| Load Capacity | 2200 lbs. |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 1-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| TPMS Sensor Included | No |
| Offset | 44" |
