|
#414032410G1
Factory Reproductions 203410316502 FR203 GMC Denali Replica Wheel
- Designed to maximize styling potential
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit Chevrolet, GMC, and Escalade SUVs and trucks
$395.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
24 Inch Wheel Diameter, 10" Width, Gloss, Black
- Designed to maximize styling potential
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit Chevrolet, GMC, and Escalade SUVs and trucks
- Finishes are durable, easy to maintain and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
- OE caps are interchangeable
Key Specs
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 6x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 6.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFactory Reproductions 203410316502 Details
Factory Reproductions 203410316502 Details
For over 20 years, Factory Reproductions® has been manufacturing high-quality replicas of OEM wheels for the most popular car makes and models. These 1-piece cast aluminum wheels are engineered to offer exceptional performance and style at reasonable prices. Made with the finest craftsmanship, Factory Reproductions wheels will withstand the most demanding driving conditions and serve you reliably for many years and miles to come. Each replica wheel offered by Factory Reproductions is compatible with the original TPMS sensors of your vehicle and designed to accept OEM center caps. Available in a variety of sizes, finishes, and offsets, these wheels will make your vehicle look more stylish while preserving its original style.
Enhance your truck or SUV’s appearance instantly with the GMC Denali 12 Spoke Replica Wheel. Offered in multiple finishes and sizing, this 12 spoke design is incredibly eye-catching and will transform your vehicle from ordinary to top-tier.
- Designed to maximize styling potential
- One piece, cast aluminum wheel
- Applications made to fit Chevrolet, GMC, and Escalade SUVs and trucks
- Finishes are durable, easy to maintain and deliver the closest resemblance to stock OEM wheels
- OE caps are interchangeable
- All of our wheels are compatible with OE TPMS sensors
- Multiple offset, finish, and size options
Factory Reproductions 203410316502 Specifications
Factory Reproductions 203410316502 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 203410316502 |
| Brand | Factory Reproductions |
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 6x5.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 6x139.7 mm |
| Wheel Backspace | 6.75" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Backspace Range | 6.500" - 6.999" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| Center Bore Diameter | 78.1" |
| Weight | 50.3 lbs. |
| Load Capacity | 2200 lbs. |
| GTIN Code | 746241403391 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 1-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| TPMS Sensor Included | No |
| Offset | 31" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2007-2023 Cadillac Escalade
2007-2023 Cadillac Escalade ESV
2007-2013 Cadillac Escalade EXT
2007-2013 Chevy Avalanche
2010-2023 Chevy Camaro
2007-2023 Chevy Silverado 1500
2014-2023 Chevy Suburban
2016-2017 Chevy Suburban
2007-2014 Chevy Suburban 1500
2007-2023 Chevy Tahoe
2007-2022 GMC Sierra
2007-2023 GMC Sierra 1500
2007-2023 GMC Yukon
2015-2023 GMC Yukon XL
2007-2014 GMC Yukon XL 1500

