|
#282308578
FAST 30857-8 Precision-Flow LS3/L99/L76/LS7-Type 85lb/hr Injectors, 8
- Designed to be the highest flowing injectors available for GM Gen IV engines
- Engineered for direct installation into LS3, L99, L76, and LS7-style engines
- Correctly sized (shorter than common LS1/LS6 injectors) and feature the correct EV6/USCAR connector
$531.95
/set
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Universal Fit, Fuel Injector O-Rings Included
- Designed to be the highest flowing injectors available for GM Gen IV engines
- Engineered for direct installation into LS3, L99, L76, and LS7-style engines
- Correctly sized (shorter than common LS1/LS6 injectors) and feature the correct EV6/USCAR connector
- Features 85 lb./hr. (892.5cc/min) at 58 psi (Stock OEM LS operating pressure)
- Has a 12V saturated circuit driver type
Key Specs
| MFG. Part # | 30857-8 |
| Brand | FAST Fuel Air Spark Technology |
| Fuel Injector O-Rings Included | Yes |
| Injector Plug Style | USCAR/EV6/EV14 |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFAST Fuel Air Spark Technology 30857-8 Details
FAST Fuel Air Spark Technology 30857-8 Details
The FAST Precision-Flow Fuel Injectors are the highest flowing injectors available for GM Gen IV engines and are uniquely designed for direct installation into LS3, L99, L76, and LS7-style engines. The injectors are correctly sized (shorter than common LS1/LS6 injectors) and feature the correct EV6/USCAR connector, enabling a hassle-free plug-in operation.
- 85 lb/hr (892.5cc/min) at 58 psi (Stock OEM LS operating pressure)
- For High-Impedance Applications
- V8 Applications will need 8 Injectors
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
FAST Fuel Air Spark Technology 30857-8 Specifications
FAST Fuel Air Spark Technology 30857-8 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 30857-8 |
| Brand | FAST Fuel Air Spark Technology |
| Fuel Injector O-Rings Included | Yes |
| Injector Plug Style | USCAR/EV6/EV14 |
| GENERAL | |
| Wiring Harness Included | No |
| Fuel Rail O-Ring Outside Diameter | 0.551" |
| Manifold O-Ring Outside Diameter | 0.551" |
| Seat to Seat Height | 1.48" |
| Driver Type | 12V saturated circuit |
| Injector Impedence | High |
| Injector Advertised Flow Rate | 85 lbs./hr. |
| GTIN Code | 036584195115 |
| Sold in Quantity | Set |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes
5.0
6 years ago
Jassem
Qatar
Verified
Good product
Showing 1 of 1 reviews
Fitment
Fitment
2009-2014 Cadillac CTS
GM LSA
2013 Cadillac Escalade
GM L9H
2014 Cadillac Escalade
GM L94
2013 Cadillac Escalade ESV
GM L9H
2014 Cadillac Escalade ESV
GM L94
2013 Cadillac Escalade EXT
GM L9H
2007-2011 Chevy Avalanche
GM L76
2010-2014 Chevy Camaro
GM LS3
2008-2013 Chevy Corvette
GM LS3
2014-2017 Chevy SS
GM LS3
2005-2006 Chevy SSR
GM L77
2008-2009 Chevy Tahoe
GM L9H
2006-2014 GMC Savana 1500
GM L94
2006-2013 GMC Savana 2500
GM L94
2006-2013 GMC Savana 3500
GM L94
1999-2011 GMC Sierra 1500
GM L9H
2008-2013 GMC Yukon
GM L94
2009 Pontiac G8
GM LS3

