|
#9102432
Exhaust Mufflers, 3 Inch x 6 Inch & 45 Degree Mild Steel Elbows
- Internals have a perforated tube construction
- Case is 6" in length and has a 4" diameter
- Has an all steel construction with a natural finish
$182.99
/kit
On Backorder
$185.96
Save $2.97
This part is Backordered. We currently do not have an estimate when this item will ship.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 3" Inlet Diameter, 3" Outlet Diameter
- Internals have a perforated tube construction
- Case is 6" in length and has a 4" diameter
- Has an all steel construction with a natural finish
- Premium heavy-duty steel construction for consistent performance and reliability
- Each pipe is expanded on one end to allow easy slip fit installation over another 3" OD exhaust pipe
Comes as a Kit
View Kit Components
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 9102432 Details
Speedway Motors 9102432 Details
Exhaust Mufflers (2)
- Muffler Material: Steel
- Case Shape: Round
- Inlet Diameter (in): 3.000 in.
- Inlet Quantity: One
- Inlet Location: Center
- Outlet Diameter (in): 3.000 in.
- Outlet Quantity: One
- Outlet Location: Center
- Internal Construction: Perforated tube
- Muffler Finish: Natural
- Case Exterior Length (in.): 6.000 in.
- Case Outside Diameter (in): 4.000 in.
- Overall Length (in): 11.500 in.
- End Cap Material: Steel
- End Cap Finish: Natural
- End Cap Type: Round
- Outlet Style: Turndown
Exhaust Elbows (2)
3" O.D. mild steel, mandrel bent tubular exhaust elbows to complete your custom exhaust system. Has a 4" center line radius.
Guides & Documents
Speedway Motors 9102432 Specifications
Speedway Motors 9102432 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9102432 |
| Brand | Speedway Motors |
| Inlet Diameter | 3" |
| Outlet Diameter | 3" |
| GENERAL | |
| Reversible | No |
| Body Length | 6.00" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Natural |
| Outside Diameter | 4" |
| Case Shape | Round |
| Inlet Location | Center |
| Outlet Location | Center |
| Outlet Quantity | One |
| Inlet Quantity | One |
| Sold in Quantity | Kit |

