|
#9154622
Enginequest IMCA/WISSOTA Small Block Chevy Cylinder Heads
- This head is engraved with IMCA logo and serial numbered by Engine Quest to make it approved for use in IMCA classes that allow the CH350I cylinder head
- 76 cc combustions chamber and 176 to 178 cc intake runners deliver consistent performance
- COMP version (Complete assembled) includes stainless steel valves, performance valve springs, retainers, keepers, and 3/8" screw in studs
Starting from
$537.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- This head is engraved with IMCA logo and serial numbered by Engine Quest to make it approved for use in IMCA classes that allow the CH350I cylinder head
- 76 cc combustions chamber and 176 to 178 cc intake runners deliver consistent performance
- COMP version (Complete assembled) includes stainless steel valves, performance valve springs, retainers, keepers, and 3/8" screw in studs
- SM version (Sport Mod) also has upgraded Isky valve springs part number 450235D and lightweight Ferrea tool steel retainers
- SC version (Stock Car) also has upgraded Isky valve springs part number 450235D, lightweight Ferrea tool steel retainers, and max flat milled w/ intake surface corrected
Key Specs
| Cylinder Head Style | Select Model |
| Material Type | Cast Iron |
| Finish | Natural |
| Combustion Chamber Volume | 76cc |
| Intake Runner Volume | 176/178cc |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
This head is engraved and serial numbered by Engine Quest for IMCAs Sport Mods, Stock Cars, and Hobby Stocks. Now approved for WISSOTA Midwest Mods and Street Stocks.
Assembled heads will include the following:
- 3/8" screw in studs # 915-99156
- 76 cc combustion chamber
- 176-178 cc intake runners
- Straight plug
- 1.94/1.50 intake/exhaust valves #910-14140-1 & 910-14145-1
- Available bare or assembled and blue printed
- Heavy duty valves
- (COMP) version includes Retainers and locks # 915-39741 & 577-555
- (COMP) version includes 1.25" high-performance valve springs # 180-671515
- (SM-Sport Mod) version includes Isky Springs # 450-235D, 7 deg locks and Ferrea tool steel retainers
- (SC-Stock Car) version includes Isky Springs # 450-235D, 7 deg locks and Ferrea tool steel retainers, Max Flat Milled w/ intake surface corrected
- Three angle valve job
Item Details
Straight Plug
1.94/1.50 Intake Valves
IMCA Approved.
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Model to see |
| Brand | Speedway Motors |
| Cylinder Head Style | Select Model to see |
| Material Type | Cast Iron |
| Finish | Natural |
| Combustion Chamber Volume | 76cc |
| Intake Runner Volume | 176/178cc |
| GENERAL | |
| Combustion Chamber Volume Range | 70cc - 79cc |
| Intake Runner Volume Range | 170cc - 179cc |
| Spark Plug Style | Straight |
| Intake Port Shape | Rectangle |
| Exhaust Port Shape | Square |
| Intake Valve Diameter | 1.94" |
| Intake Valves Included | Yes |
| Exhaust Valve Diameter | 1.5" |
| Exhaust Valves Included | Yes |
| Valve Spring Included | Yes |
| Valve Seat Machine Style | 3-angle |
| Valve Seats Machined | Yes |
| Locks Included | Yes |
| Lock Style | 7 Degree |
| Retainers Included | Yes |
| Retainer Material | Steel |
| Stud Diameter | 0.38" |
| Notes | -Manufactures recommends using R5673-8 NGK or equivalent spark plugs. (373-133 or 373-134 Autolite). -Item expected to be on back order until March 2020 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4.4
9 Reviews
Customers have praised the product for its affordability, practicality, and overall quality. The engine heads have been commended for their relatively easy installation, even in more complex vehicle models. Despite a minor adjustment for spark plug locations, customers found the issue minor and manageable. The product is regarded as ideal for IMCA racing cars, with repeat purchases noted. A drawback pointed out is that the complete head no longer comes with guide plates, leading one customer to prefer customized assembly by a local machine shop. However, most reviews recommend the product for its usability and quality performance.
Ratings & Reviews
4.4
9 Reviews
Customers have praised the product for its affordability, practicality, and overall quality. The engine heads have been commended for their relatively easy installation, even in more complex vehicle models. Despite a minor adjustment for spark plug locations, customers found the issue minor and manageable. The product is regarded as ideal for IMCA racing cars, with repeat purchases noted. A drawback pointed out is that the complete head no longer comes with guide plates, leading one customer to prefer customized assembly by a local machine shop. However, most reviews recommend the product for its usability and quality performance.
4.4
9 reviews
5
7
4
1
3
0
2
0
1
1
Filter by Ratings
Yes
5.0
a year ago
53K
Wichita, Ks
Verified
These head are replacing the heads on my modified
Would Recommend
Don't waste money on complete assembly
1.0
3 years ago
Perry
SD
Bought a pair of these complete for our hobby stock engine, bolted on an existing running engine as an upgrade to what we had. Made it 3 laps in the heat and stuck 2 valves. Very disappointed. Better of buying the bare head and let you local machine shop assemble them to make sure they are right.
Would Not Recommend
I would buy this again, and I have....
5.0
4 years ago
Js
Omaha
Verified
Imca Sportmod Engine
Would Recommend
I would purchase this product again
5.0
5 years ago
Chuck
Avoca Ia
Verified
Best head for Imca Stock car
Would Recommend
I would buy again
5.0
7 years ago
butch
mankato mn
Verified
nicely done, ready to bolt on
Would Recommend
good heads
5.0
7 years ago
s10
ohio
Verified
install was easy even in the 95 s10. However, the number 3 &4 sparkplug hole is centered between the head bolts which is slightly different from the previous heads we had. Holes were further aft. Only reason I bring this up is that we are using the Sanderson shorty headers which now get close to the #3 spark plug and prevents me from using a socket to tighten the spark plug. The boot on that plug is almost touching the header, but so far it's okay.
Would Recommend
Very nice heads. Cost is very reasonable.
5.0
8 years ago
Pete
North dakota
Verified
Very nice heads.
Would Recommend
I would buy this product again
4.0
9 years ago
jim
kalispell mt.
Verified
The complete head does no longer come with guide plates
Would Recommend
Quality work
5.0
10 years ago
9B
Diana Tx.
Verified
lap valves in , add racing springs , ready for my IMCA Southern Sport Mod .
Would Recommend
Showing 9 of 9 reviews

