-10%
-10%
|
#330150-200
Eibach 1500.500.0200 5 x 15 Rear Racing Coil Spring 200 lb Rate
- Rear springs have 15" free height and 5" O.D.
- Ground flat on both ends for better fitment
- Made from steel and feature a red powder coated finish
$90.00
/each
In Stock
$100.00
Save $10.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Oval Track Cars, Rear Position, 200 lbs. Spring Rate
- Rear springs have 15" free height and 5" O.D.
- Ground flat on both ends for better fitment
- Made from steel and feature a red powder coated finish
- Several spring rates to choose from to custom fit your application
- Eibach guarantees their springs will remain within 2% of their spring rate for life
Key Specs
| MFG. Part # | 150-200 |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 200 lbs. |
| Free Height | 15" |
| Outside Diameter | 5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEibach 150-200 Details
Eibach 150-200 Details
As racing get more sophisticated, you need higher quality components to give you that competitive edge. Eibach springs give you that edge with their state-of-the-art manufacturing and tolerances. Eibach springs remain within 2% of their spring rate for the life of the springs.
-#### at end of part number indicates rate.
Eibach 150-200 Specifications
Eibach 150-200 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 150-200 |
| Brand | Eibach |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 200 lbs. |
| Free Height | 15" |
| Outside Diameter | 5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Spring Rate Range | 200 - 299 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 803050217554 |
| Progressive Rate Spring | No |
| Coil Spring End (A) | Square |
| Coil Spring End (B) | Square |
Ratings & Reviews
5
5 Reviews
Customers consistently praise the product's high quality, longevity, and performance under intensely demanding conditions. The Eibach brand spring, in particular, was recommended for its impressive durability and value for money. Across multiple reviews, customers highlighted the product as the best in its class, recognizing its superior design and function compared to competitors. They also expressed the intention of repurchasing due to their overall positive experiences.
Ratings & Reviews
5
5 Reviews
Customers consistently praise the product's high quality, longevity, and performance under intensely demanding conditions. The Eibach brand spring, in particular, was recommended for its impressive durability and value for money. Across multiple reviews, customers highlighted the product as the best in its class, recognizing its superior design and function compared to competitors. They also expressed the intention of repurchasing due to their overall positive experiences.
5
5 reviews
5
5
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would definitely buy this product again.
5.0
10 months ago
Bossman
South Dakota
Verified
I use this on my Street Stock, it works great and is made in America
Would Recommend
I would buy this spring again
5.0
2 years ago
MT
Seymour, IN
Verified
Good springs that last.
Would Recommend
Received quickly and does what it has to, what more can I as
5.0
6 years ago
Ray
Marquette MI
Verified
Thank you
Would Recommend
This product worked great in my imca sto
5.0
11 years ago
Bill33
Abilene, TX, USA
Verified
The eibach brand spring is a very good quality spring for the money. It holds it's spring load under the toughest racing condition. I would highly recommend the eibach brand spring and will be purchasing this brand again later in the future. Bill
Would Recommend
Best spring
5.0
11 years ago
Vipcaptain
Miami, FL, USA
Verified
This product has the highest rating in its class. There is no better.
Would Recommend
Showing 5 of 5 reviews
