Key Specs
| MFG. Part # | 1400.300.0450S |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Free Height | 14" |
| Inside Diameter | 3" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEibach 1400.300.0450S Details
Eibach 1400.300.0450S Details
- Eibach Coilover Springs Available in a Full Range of Rates and Sizes
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Legendary Eibach Off-Road Durability and Performance
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Eibach 1400.300.0450S Specifications
Eibach 1400.300.0450S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1400.300.0450S |
| Brand | Eibach |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Free Height | 14" |
| Inside Diameter | 3" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Spring Rate Range | 400 - 499 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 803050288332 |
| Progressive Rate Spring | No |
| Coil Spring End (A) | Square |
| Coil Spring End (B) | Square |
| Travel | 8.17" |
| Weight | 8.22 lbs. |
