-10%
-10%
|
#33014002500450S
Eibach 1400.250.0450S Offroad Coilover Spring, 450 lbs/in, 2.5 ID
100 lbs.125 lbs.150 lbs.175 lbs.200 lbs.225 lbs.300 lbs.400 lbs.600 lbs.650 lbs.700 lbs.
$90.00
/each
Factory Shipped
$100.00
Save $10.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 1400.250.0450S |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Free Height | 14" |
| Inside Diameter | 2.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEibach 1400.250.0450S Details
Eibach 1400.250.0450S Details
- Eibach Coilover Springs Available in a Full Range of Rates and Sizes
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Legendary Eibach Off-Road Durability and Performance
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Eibach 1400.250.0450S Specifications
Eibach 1400.250.0450S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1400.250.0450S |
| Brand | Eibach |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Free Height | 14" |
| Inside Diameter | 2.5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Spring Rate Range | 400 - 499 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 803050289384 |
| Progressive Rate Spring | No |
| Coil Spring End (A) | Square |
| Coil Spring End (B) | Square |
| Travel | 7.52" |
| Weight | 7.34 lbs. |
