-9%
-9%
|
#33010002500275
Eibach 1000.250.0275 Coilover Spring, 275 lbs/in, 2.5 ID, 10 in.
$85.00
/each
Factory Shipped
$94.44
Save $9.44
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 1000.250.0275 |
| Position | Front |
| Spring Rate | 275 lbs. |
| Free Height | 10" |
| Inside Diameter | 2.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEibach 1000.250.0275 Details
Eibach 1000.250.0275 Details
- Eibach Coilover Springs Available in a Full Range of Rates and Sizes
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Ultra-Lightweight for Reduced Unsprung Mass
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Eibach 1000.250.0275 Specifications
Eibach 1000.250.0275 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1000.250.0275 |
| Brand | Eibach |
| Position | Front |
| Spring Rate | 275 lbs. |
| Free Height | 10" |
| Inside Diameter | 2.5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Spring Rate Range | 200 - 299 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 803050112248 |
| Progressive Rate Spring | No |
| Travel | 6.23" |
| Spring Block Height | 3.77" |
| Spring Load at Block Height | 1715 lbs. |
| Weight | 3.17 lbs. |
