-9%
-9%
|
#33007002500300
Eibach 0700.250.0300 Coilover Spring, 300 lbs/in, 2.5 ID, 7 in.
$85.00
/each
Factory Shipped
$94.44
Save $9.44
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 0700.250.0300 |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 300 lbs. |
| Free Height | 7" |
| Inside Diameter | 2.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEibach 0700.250.0300 Details
Eibach 0700.250.0300 Details
- Eibach Coilover Springs Available in a Full Range of Rates and Sizes
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Ultra-Lightweight for Reduced Unsprung Mass
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Eibach 0700.250.0300 Specifications
Eibach 0700.250.0300 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 0700.250.0300 |
| Brand | Eibach |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 300 lbs. |
| Free Height | 7" |
| Inside Diameter | 2.5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Spring Rate Range | 300 - 399 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 803050106407 |
| Progressive Rate Spring | No |
| Travel | 4.52" |
| Weight | 1.83 lbs. |
