-10%
-10%
|
#33006002251300
Eibach 0600.225.1300 Coilover Spring, 1300 lbs/in, 2.250 ID, 6 in
$80.00
/each
Factory Shipped
$88.89
Save $8.89
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 0600.225.1300 |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 1300 lbs. |
| Free Height | 6" |
| Inside Diameter | 2.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEibach 0600.225.1300 Details
Eibach 0600.225.1300 Details
- Eibach Coilover Springs Available in a Full Range of Rates and Sizes
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Ultra-Lightweight for Reduced Unsprung Mass
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Eibach 0600.225.1300 Specifications
Eibach 0600.225.1300 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 0600.225.1300 |
| Brand | Eibach |
| Position | Universal |
| Spring Rate | 1300 lbs. |
| Free Height | 6" |
| Inside Diameter | 2.25" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Spring Rate Range | 1300 - 1399 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 803050105202 |
| Progressive Rate Spring | No |
| Travel | 2.81" |
| Spring Block Height | 3.19" |
| Spring Load at Block Height | 3648 lbs. |
| Weight | 3.11 lbs. |
