-9%
-9%
|
#33005001630075
Eibach 0500.163.0075 Quarter Midget Spring 1.63 ID 75 lbs/in
$49.00
/each
Factory Shipped
$54.44
Save $5.44
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 0500.163.0075 |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 75 lbs. |
| Free Height | 5" |
| Inside Diameter | 1.63" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEibach 0500.163.0075 Details
Eibach 0500.163.0075 Details
- Eibach Coilover Springs Designed Specifically for Quarter Midget Racers
- Maximum Travel in Combination with Smallest Block Heights
- Ultra-Lightweight for Reduced Unsprung Mass
- Each Spring Individually Tested
- Highest Linearity and Guaranteed Consistency
Eibach 0500.163.0075 Specifications
Eibach 0500.163.0075 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 0500.163.0075 |
| Brand | Eibach |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 75 lbs. |
| Free Height | 5" |
| Inside Diameter | 1.63" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Spring Rate Range | 0 - 99 lbs. |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 803050217974 |
| Progressive Rate Spring | No |
