|
#3257585
Edelbrock 7585 351W Ford Dual Quad Intake Manifold
- Specifically designed for 351W small-block Ford V8s
- Improves performance in the 1500-6500 rpm range
- Unique Air-Gap design that separates the runners from the hot engine providing a cooler, denser charge
$595.95
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Carbureted Fuel System Type, Two Carburetor Quantity
- Specifically designed for 351W small-block Ford V8s
- Improves performance in the 1500-6500 rpm range
- Unique Air-Gap design that separates the runners from the hot engine providing a cooler, denser charge
- Carb center spacing is 6-7/16"
- Best used with Edelbrock Performer Series, 500 cfm
Key Specs
| MFG. Part # | 7585 |
| Intake Manifold Type | Dual Quad |
| Carburetor Flange Type | 4-Barrel Square Bore |
| RPM Range | 1,500-6,500 |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 7585 Details
Edelbrock 7585 Details
In the '60s, if you wanted the baddest car in town you needed dual quads under the hood, and not much has changed since. This Edelbrock Performer RPM Air-Gap 2x4 manifold is designed for 351W small-block Ford V8s. These intakes are taller, offering performance improvements in the 1500-6500 rpm range. The large volume runners feature the unique Air-Gap design that separates the runners from the hot engine valley for a cooler, denser charge and more horsepower.
Carb center spacing is 6-7/16".
#BBD0E0 »Charts
325-7585 Instructions (PDF)
Specs
- Carburetor Recommendations: Edelbrock Performer Series, 500 cfm
- Carb center spacing is 6-7/16"
- Manifold height @ front: 4.93"
- Manifold height @ rear: 5.56"
- Carb pad height: 4.32"
- Port exit dimensions: 1.05" x 1.89"
Guides & Documents
CARB Warning
Follow EPA, CARB, and state regulations for engine changes
CARB Warning
Follow EPA, CARB, and state regulations for engine changes
Edelbrock 7585 Specifications
Edelbrock 7585 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 7585 |
| Brand | Edelbrock |
| Intake Manifold Type | Dual Quad |
| Carburetor Flange Type | 4-Barrel Square Bore |
| RPM Range | 1,500-6,500 |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Carburetor Quantity | Two |
| Finish | Natural |
| EGR | No |
| Intake Section Included | Complete |
| Gaskets Included | No |
| Overall Height | 5.56" |
| Port Height | 1.89" |
| Port Width | 1.05" |
| Bolt Hole Pattern | 5.160" x 5.625" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 085347075850 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes
5.0
7 years ago
Gp
South Carolina
Verified
I used this on my street car and love it
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
Fitment
Fitment
1988-1989 DeTomaso Pantera
Ford 351W
1978-1996 Ford Bronco
Ford 351W
1969-1974 Ford Country Sedan
Ford 351W
1969-1974 Ford Country Squire
Ford 351W
1969-1972 Ford Custom
Ford 351W
1969-1977 Ford Custom 500
Ford 351W
1975-1983 Ford E-100 Econoline
Ford 351W
1975-1983 Ford E-100 Econoline Club Wagon
Ford 351W
1975-1996 Ford E-150 Econoline
Ford 351W
1975-1996 Ford E-150 Econoline Club Wagon
Ford 351W
1975-1996 Ford E-250 Econoline
Ford 351W
1975-1991 Ford E-250 Econoline Club Wagon
Ford 351W
1975-1996 Ford E-350 Econoline
Ford 351W
1977-1996 Ford E-350 Econoline Club Wagon
Ford 351W
1996 Ford Econoline Super Duty
Ford 351W
1975-1976 Ford Elite
Ford 351W
1978-1979 Ford F-100
Ford 351W
1981 Ford F-100
Ford 351W
1978-1996 Ford F-150
Ford 351W
1978-1997 Ford F-250
Ford 351W
1978-1997 Ford F-350
Ford 351W
1969-1970 Ford Fairlane
Ford 351W
1969-1970 Ford Falcon
Ford 351W
1969-1974 Ford Galaxie 500
Ford 351W
1972-1976 Ford Gran Torino
Ford 351W
1975-1977 Ford Granada
Ford 351W
1969-1986 Ford LTD
Ford 351W
1987-1991 Ford LTD Crown Victoria
Ford 351W
1977-1979 Ford LTD II
Ford 351W
1969-1973 Ford Mustang
Ford 351W
1995 Ford Mustang
Ford 351W
1969-1974 Ford Ranch Wagon
Ford 351W
1969-1979 Ford Ranchero
Ford 351W
1977-1979 Ford Thunderbird
Ford 351W
1969-1976 Ford Torino
Ford 351W
