|
#3254403
Edelbrock 4403 Oil Breather Cap, Steel, Black, Push-In
Chrome
$17.95
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 4403 |
| Brand | Edelbrock |
| Attachment Style | Push-in |
| Valve Cover Hole Size | 1.25" |
| Shape | Round |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 4403 Details
Edelbrock 4403 Details
- Contain An Effective Filter
- Traps Oil Vapor
- Prevents Engine Compartment Contamination
- Black Powder Coated
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Edelbrock 4403 Specifications
Edelbrock 4403 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 4403 |
| Brand | Edelbrock |
| Attachment Style | Push-in |
| Valve Cover Hole Size | 1.25" |
| Shape | Round |
| GENERAL | |
| Hole Diameter | 1.25" |
| GTIN Code | 085347044030 |
| Notes | Fits 1 1/4" Valve Cover Hole |
| Sold in Quantity | Each |
| Top Finish | Black |
| Overall Diameter | 3" |
| Color | Black |
| Grommet Included | Yes |
| Breather Tube | No |
| Shielded | No |
| Base Material | Steel |
| Base Finish | Black |
| Top Material | Steel |
Ratings & Reviews
5
8 Reviews
Customers consistently commend our product for its fine appearance, quality materials, and overall excellent performance. Noteworthy aspects include its easy installation, remarkable functionality, affordable price, and suitability for cast aluminium valve covers thanks to its wide groove grommets. Many customers appreciate its optimal fit and function, with first-time car owners and seasoned users alike noting its practicality and quality, often preferring our product over others.
Ratings & Reviews
5
8 Reviews
Customers consistently commend our product for its fine appearance, quality materials, and overall excellent performance. Noteworthy aspects include its easy installation, remarkable functionality, affordable price, and suitability for cast aluminium valve covers thanks to its wide groove grommets. Many customers appreciate its optimal fit and function, with first-time car owners and seasoned users alike noting its practicality and quality, often preferring our product over others.
5
8 reviews
5
8
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great product worth every penny
5.0
2 years ago
Goise
Stockton ca
Used for a Chevy small block rebuild came out badass
Would Recommend
I would buy these again
5.0
5 years ago
Hot rod Eric
Strasburg, Co
Verified
Great looking breather
Would Recommend
great piece love the look
5.0
5 years ago
frank
chicago
Verified
fit perfectly in my valve cover
Great quality at a affordable price.
5.0
5 years ago
Curt
Nebraska
Verified
Prompt delivery and great products from Speedway!
Would Recommend
Just PERFECT
5.0
7 years ago
Crazy Fonzy
Belgium
Verified
Just PERFECT parts for your car
This item came super fast. Simple to Install. Does it's job
5.0
7 years ago
Chelsea
Oregon
Verified
I'm a first time car owner and I'm working on restoring my car. These were super easy and simple to install.
Would Recommend
if and when i need another cap i would buy from here again
5.0
9 years ago
brutus
indy
Verified
i needed a cap for my oil fill this cap works well and looks great
Would Recommend
Great product.
5.0
10 years ago
1234
USA
Verified
Easy to install, and comes with the rubber grommet. These work great with cast aluminium valve covers. The grommets have a wide groove that fits great on the thicker cast covers.
Would Recommend
Showing 8 of 8 reviews

