|
#3254204
Edelbrock 4204 Elite Series Oil Breather Cap, Aluminum, Polished
$33.95
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 4204 |
| Brand | Edelbrock |
| Attachment Style | Push-in |
| Valve Cover Hole Size | 1.25" |
| Shape | Rectangular |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 4204 Details
Edelbrock 4204 Details
- Die-Cast Aluminum w/Foam Element
- Elite Series
- Push-In, Top-Mount
- Rectangular, Aluminum
- Polished
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Edelbrock 4204 Specifications
Edelbrock 4204 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 4204 |
| Brand | Edelbrock |
| Attachment Style | Push-in |
| Valve Cover Hole Size | 1.25" |
| Shape | Rectangular |
| GENERAL | |
| Hole Diameter | 1.25" |
| GTIN Code | 085347042043 |
| Sold in Quantity | Each |
| Overall Height | 3.125" |
| Top Finish | Polished |
| Overall Length | 3.27" |
| Overall Width | 2.059" |
| Grommet Included | Yes |
| Breather Tube | No |
| Shielded | No |
| Base Material | Aluminum |
| Base Finish | Polished |
| Top Material | Aluminum |
Ratings & Reviews
4.8
6 Reviews
Customers have praised the Edelbrock Breather for its high quality construction, practicality, and appealing looks. The product has been identified as easy to install on 350 engines. Users also highlighted its effortless usability due to the absence of vacuum, which allows it to adjust to temperature changes. Notable features such as its bright chrome finish result in a classy, stylish look that visually enhances vehicles. Customers consistently regard our product as an excellent choice, asserting that it surpasses competitor options in both functionality and aesthetics.
Ratings & Reviews
4.8
6 Reviews
Customers have praised the Edelbrock Breather for its high quality construction, practicality, and appealing looks. The product has been identified as easy to install on 350 engines. Users also highlighted its effortless usability due to the absence of vacuum, which allows it to adjust to temperature changes. Notable features such as its bright chrome finish result in a classy, stylish look that visually enhances vehicles. Customers consistently regard our product as an excellent choice, asserting that it surpasses competitor options in both functionality and aesthetics.
4.8
6 reviews
5
5
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Fast Delivery, quality Product
5.0
8 years ago
Vic the Bald
Zapopan, Mexico
Verified
I bought a Edelbrock Breather for my 350 Engine, I'm satisfied with the results, easier to open because ob the absence of vaccum (for the temperature changes). It looks great also
Would Recommend
This is a great part and outstanding quality! !!!
5.0
8 years ago
Hotrod
Spokane wa
Verified
Every time I go to speedway they always have what I need and if I have questions, they are on top of it!
Would Recommend

They work
4.0
8 years ago
KB
Kansas
Verified
Installed easily, Just remove grommet from breather and install it in the valve cover and then insert the breather cap. Looks great and job is complete.
Would Recommend
Edel(b)rock rocks
5.0
9 years ago
Chevytrk54
Elk River, MN
Verified
Just a beautiful piece and nice addition to make your ride sweet!
Would Recommend

Quality construction withshine
5.0
9 years ago
Chevytrk54
Elk River, MN
Verified
Great quality material and bright chrome shine. Classy and stylish
Would Recommend
Excellent product absolutely the best people to deal with
5.0
9 years ago
engineeater
Springfield,Oregon
Verified
Looks great fits great good product
Would Recommend
Showing 6 of 6 reviews
