|
#32541159
Edelbrock 41159 Cast Single Air Cleaner
Polished
$238.95
/each
In Stock
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 41159 Details
Edelbrock 41159 Details
Edelbrock’s Classic Series engine dress-up accessories deliver a definitive appeal that brings back a look from the 1950’s.
Edelbrock first made these aluminum valve covers in the late '50s and they continue to be a classic. Made of heavy-gauge sand-cast aluminum, our classic finned valve covers are now available in a natural as-cast finish, for enthusiasts looking for a subtle classic look for their engine.
All of the air cleaners include a pre-oiled and washable cotton gauze element for excellent filtration. They are compatible with all popular 5-1/8" diameter carburetors and throttle bodies.
Classic Series Accessory Details:
Edelbrock first made these aluminum valve covers in the late '50s and they continue to be a classic. Made of heavy-gauge sand-cast aluminum, our classic finned valve covers are now available in a natural as-cast finish, for enthusiasts looking for a subtle classic look for their engine.
All of the air cleaners include a pre-oiled and washable cotton gauze element for excellent filtration. They are compatible with all popular 5-1/8" diameter carburetors and throttle bodies.
Classic Series Accessory Details:
- Now available in a natural as-cast finish for an authentic look from the 1950’s
- Made from heavy-gauge sand-cast aluminum in the USA
- Air cleaners include a 3” washable and reusable filter element that fits 5-1/8” diameter carburetors and throttle bodies
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Emissions warning: this part only legal for sale or use in California for racing (competition) vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a public highway, or if installed in vehicles model-year 1965 or older; motorcycles model-year 1977 or older; or off-highway recreational vehicles (such as off-road motorcycles and all-terrain vehicles) model-year 1996 and older. Any other use renders the vehicle tampered and not legal for use on California public highways (any public street or roadway, public dirt road, public park, or publicly maintained right of way open to the use of the public for vehicular travel). Violations subject to $37,500 penalty per violation per vehicle, revocation of registration, loss of use on California public right of ways, and proof of correction for tampering. There are similar restrictions and penalties under federal law and the laws of all other states with penalties under federal law of up to approximately $45,268 per tampered vehicle and/or engine.
Edelbrock 41159 Specifications
Edelbrock 41159 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 41159 |
| Brand | Edelbrock |
| Shape | Oval |
| GENERAL | |
| Housing Style | Solid Top |
| Fuel Intake Type | Single 2/3/4-Barrel |
| Inlet Diameter (Fraction) | 5-1/8" |
| Filter Height | 2.4" |
| Overall Height | 3.90" |
| Inlet Diameter (Decimal) | 5.125" |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing Finish | Natural |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Natural |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 085347411597 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes I would buy again.
5.0
5 years ago
Davey
Paris, TN.
Verified
Wanted to customize this unit purchased in raw cast Aluminium.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

