|
#3251724
Edelbrock 1724 Performer Series Street Mechanical Fuel Pump, Ford
$190.95
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Fuel Type | Gasoline |
| Free Flow Rate | 110 GPH / 416 LPH |
| Maximum Pressure | 6 psi |
| Fuel Pump Inlet Size | 3/8" NPT |
| Fuel Pump Outlet Size | 3/8" NPT |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 1724 Details
Edelbrock 1724 Details
Designed for use with all Edelbrock carburetors used in Performer or Performer RPM applications. These high performance Street Fuel Pumps feature a high quality three stage polished finish.
- 390-428 FE Ford
- Unique Valve Design
- Improves Flow Quantity/Quality
- Supports Engines Up To 550 HP
- Hi-Vol 3/8 in. NPT Inlet/Outlet
- Produces 6 psi
- Gasoline Or Mixed Fuels Only
Charts
Guides & Documents
Edelbrock 1724 Specifications
Edelbrock 1724 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1724 |
| Brand | Edelbrock |
| Fuel Type | Gasoline |
| Free Flow Rate | 110 GPH / 416 LPH |
| Maximum Pressure | 6 psi |
| Fuel Pump Inlet Size | 3/8" NPT |
| Fuel Pump Outlet Size | 3/8" NPT |
| Regulator Required | No |
| GENERAL | |
| Inlet Attachment | Female Threads |
| Outlet Attachment | Female Threads |
| Notes | These fuel pumps are capable of supporting up to 600 horsepower. |
| Inlet Quantity | 1 |
| Outlet Quantity | 1 |
| GTIN Code | 085347017249 |
| Sold in Quantity | Each |
