|
#3251109
Edelbrock 1109 1949-53 Ford Flathead Triple Deuce Intake Manifold
- Has a front 1-3/8" diameter oil fill
- Carb spacing is 5-1/8" and is made right here in the USA!
- Features a 1-1/4" road draft bosses and a raised fuel pump boss
$538.95
/each
In Stock
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Carbureted Fuel System Type, Three Carburetor Quantity
- Has a front 1-3/8" diameter oil fill
- Carb spacing is 5-1/8" and is made right here in the USA!
- Features a 1-1/4" road draft bosses and a raised fuel pump boss
- This triple deuce intake manifold is specially designed for the 1949-53 Ford Flathead
- It will accept Stromberg 3-bolt (97 type), Holley 3-bolt, Ford 94 style 3-bolt and Demon 98 carburetors
Key Specs
| MFG. Part # | 1109 |
| Brand | Edelbrock |
| Intake Manifold Type | Dual Plane |
| Carburetor Flange Type | 2-Barrel 3-Bolt |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEdelbrock 1109 Details
Edelbrock 1109 Details
This reproduction of the vintage Edelbrock manifold #SU 349 allows the use of three 2-barrel carbs on a 1949-53 Ford flathead engines. Accepts Stromberg 3-bolt (97 type), Holley 3-bolt, Ford 94 style 3-bolt and Demon 98 carburetors. Carb spacing is 5-1/8".
- For 1949-53 Ford/Mercury Flathead
- Three Deuce carburetor style
- Front 1-3/8" diameter oil fill
- 1-1/4" road draft bosses and a raised fuel pump boss
- Carb spacing is 5-1/8"
- Made in the USA
Charts
Specs
Dyno Specifications:
- Peak Power: 181.5 hp @ 4,500–4,600 rpm
- Peak Torque: 237.9 lb-ft @ 3,100 rpm
- Average Power (overall): 148.4 hp
- Average Torque (overall): 225.3 lb-ft
- Average Power (2,000–3,400 rpm): 120.5 hp
- Average Torque (2,000–3,400 rpm): 233.8 lb-ft
- Average Power (3,500–5,000 rpm): 174.5 hp
- Average Torque (3,500–5,000 rpm): 213.3 lb-ft
Guides & Documents
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Edelbrock 1109 Specifications
Edelbrock 1109 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1109 |
| Brand | Edelbrock |
| Intake Manifold Type | Dual Plane |
| Carburetor Flange Type | 2-Barrel 3-Bolt |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Carburetor Quantity | Three |
| Finish | Natural |
| Gaskets Included | No |
| Overall Height | 3.66" |
| Port Height | 1.7" |
| Port Width | 1.3" |
| Oil Filler Tube Hole Diameter | 1.38" |
| Draft Tube Hole Diameter | 1.25" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Road draft tube provision is 1", the OEM tube that comes up through lifter valley is 1-1/4" and will not slide up into this intake like original did without modification. |
| GTIN Code | 085347011094 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy again
5.0
a year ago
Davey
Pa
Verified
USA quality!
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
Fitment
Fitment
1953 Ford Club
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Country Sedan
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Country Squire
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Crestline
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1949 Ford Custom
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Customline
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford F-100
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford F-250
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford F-350
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1949-1952 Ford F1
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1949-1952 Ford F2
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1949-1952 Ford F3
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Mainline
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Ranch Wagon
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Sunliner
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1953 Ford Victoria
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1952-1953 Mercury Custom
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1949-1952 Mercury Mercury
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8
1950-1953 Mercury Monterey
255 Ford Flathead V8
337 Ford Flathead V8

