|
#9601290
Double Bearing Sleeve
- Designed to fit 27-spline axles on Mini and Micro Sprint Car axles only
- Made from lightweight aluminum
- Dimensions measure 1.43" in overall height, 2.23" base diameter, and 1.97" O.D
$13.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
1.43" Overall Height, 2.23" Base Diameter, Aluminum
- Designed to fit 27-spline axles on Mini and Micro Sprint Car axles only
- Made from lightweight aluminum
- Dimensions measure 1.43" in overall height, 2.23" base diameter, and 1.97" O.D
- Spline length measure 1.88"
- Weighs only .15 lbs.
Key Specs
| MFG. Part # | BC-60302 |
| Brand | Bailey Chassis Company |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Natural |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyBailey Chassis Company BC-60302 Details
Bailey Chassis Company BC-60302 Details
These aluminum rear axle bearing sleeves are for 27-spline axles on Mini and Micro Sprint Car axles only.
Bailey Chassis Company BC-60302 Specifications
Bailey Chassis Company BC-60302 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | BC-60302 |
| Brand | Bailey Chassis Company |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Natural |
| GENERAL | |
| Overall Height | 1.43" |
| Base Diameter | 2.23" |
| Outside Diameter | 1.97" |
| Spline Count | 27 |
| Spline Length | 1.88" |
| Sold in Quantity | Each |
| Weight | .15 lbs. |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Sleeve
5.0
3 years ago
John
Indiana
Verified
Competitor didn't have it, you did
Showing 1 of 1 reviews
