|
#40100835
DeatschWerks 9-301-0848 94-05 Mazda Miata Electric Fuel Pump
- DW300 series
$169.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 9-301-0848 |
| Electric Fuel Pump Type | In Tank |
| Free Flow Rate | 90 GPH / 340 LPH |
| Voltage | 12 volts |
| Fuel Pressure | 100 psi |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDeatschWerks 9-301-0848 Details
DeatschWerks 9-301-0848 Details
DW300 series, 340lph in-tank fuel pump w/ install kit for Miata 94-05
DeatschWerks, LLC provides high-performance fuel system solutions for the automotive aftermarket. Located in Oklahoma City, OK, DW houses all of the company's functions including design, end-manufacturing, quality assurance, sales, marketing, and administration in its 36,000sf facility. DeatschWerks' roots were established in 2004 by offering high flow drop-in fitment fuel injectors. In 2009 DW expanded into fuel pumps with the DW300, the highest flowing in-tank fuel pump of its time. Since then, DW has developed a wide range of innovative fuel system components which include in-tank and in-line pumps, surge tanks, fuel rails, fuel filters, pressure regulators, and fuel-specific lines, fittings, and adaptors. Today, the DeatschWerks line-up of fuel system components includes over 1700 SKUs covering Sport Compact, Modern Muscle, Euro, and Powersport applications.
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
DeatschWerks 9-301-0848 Specifications
DeatschWerks 9-301-0848 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9-301-0848 |
| Brand | DeatschWerks |
| Electric Fuel Pump Type | In Tank |
| Free Flow Rate | 90 GPH / 340 LPH |
| Voltage | 12 volts |
| Fuel Pressure | 100 psi |
| GENERAL | |
| Fuel Pressure Regulator Included | No |
| Sending Unit Included | No |
| Gasket(s) Included | No |
| Wiring Harness Included | No |
| Mounting Bracket Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Sold in Quantity | Kit |
| Notes | Must reuse your fuel pump sending unit. |
| GTIN Code | 00887753529763 |
| Fuel Pump Inlet Size | 11.00mm |
| Inlet Attachment | Hose Barb |
| Inlet Quantity | 1 |
| Outlet Quantity | 1 |
| Pulley Included | No |
| Fuel Pump Outlet Size | 5/16 in. |
| Outlet Attachment | Hose Barb |
