|
#1336239018M
DeWitts® 32-6239018M 1967-87 C10 Truck/Blazer LS Radiator
$1,690.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle and engine to verify Fitment
Select Vehicle
Select Engine
Key Specs
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDeWitts 32-6239018M Details
DeWitts 32-6239018M Details
This radiator is a "custom package" for all 1967-72 C10 Trucks/Blazer with LS engineswith manual transmission. Inlet and outlet are on the passenger side. This radiatorfeatures factory type press formed end tanks, 18.5" dual row core, and serpentinefins. This radiator will provide 30% more cooling than the stock copper unit and halfthe weight. Features dual 11" SPAL fans with 2720 CFM. It is epoxy-free and will fitinto the stock core support. Radiator comes with 2 rows of 1" tubes, dual fans, billetDeWitts™ cap, temp sensor in the radiator, steam line, relays, and wiring.
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
DeWitts 32-6239018M Specifications
DeWitts 32-6239018M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 32-6239018M |
| Brand | DeWitts |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1.00" |
| Overall Width Range | 33.00" to 33.99" |
| Overall Width | 33" |
| Overall Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Overall Height | 18.5" |
| Overall Thickness | 3.25" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Painted |
| Cooling Fan | Dual |
| Transmission Cooler | No |
| Radiator Cap Included | No |
| Fan Diameter | 11 Inch |
| CFM | 2780 CFM |
| CFM Range | 2,700-2,799 CFM |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.25 |
| Outlet Size | 1.50 |
| Amperage | 26 amps |
| Color | Black |
| Fan Included | No |
| Blade Material | Plastic |
| Shroud Color | Black |
| Shroud Material | Aluminum |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1969-1974 Chevy Blazer
1967-1974 Chevy C10
