|
#1336139063M
DeWitts® 32-6139063M 63-72 Corvette SB LS Conversion Radiator
$1,362.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle and engine to verify Fitment
Select Vehicle
Select Engine
Key Specs
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDeWitts 32-6139063M Details
DeWitts 32-6139063M Details
- Complete aluminum radiator assembly with no plastic end tanks or rubber gaskets
- Two core radiator design with dual 1-inch-wide core tubes for maximum cooling
- Press formed end tanks fully welded to core with no gaskets or epoxy construction
- Factory-sized LS cooling hose inlet and outlet connections on passenger side
- LS steam line fitting welded into radiator end tank for your LS swap
- Direct Fit® upgrade means just that, with no modifications needed to your Corvette
- Radiators are assembled in the U.S.A. with a lifetime warranty
- Serpentine cooling fins deliver optimum airflow across core tubes for cooling
- Optional 4-plate transmission oil cooler available on select models
- Dual 11-inch electric 2,780 cfm cooling fan package to keep your LS cool
- Stock-dimension radiator with single 16-inch 2,360 cfm electric fan also available
- Electric fan temperature switch mounted in end tank to minimize wiring
- Black Ice two-part epoxy coating available on all aluminum radiator models
- Controlled atmosphere furnace brazed core with TIG welded end tanks
- Billet DeWitts branded 15 psi radiator cap included
- Full wiring harness kit included for the pre-mounted dual fan package
COOL YOUR LS SWAPPED C2 CORVETTE WITH A DEWITTS DIRECT FIT® AND DRIVE WORRY FREE
The second generation of Corvette, built from 1963-1967, is often referred to as the C2, but some call them "mid-year" Corvettes or "Sting Ray" models (note spelled as two words, versus the later C3 generation's "Stingray"). One thing most can agree on is that these C2 Corvette years are beautiful cars that every enthusiast dreams of owning, however the limited five-year production run and just over 100,000 built means they often command a premium these days.
The C2 Corvette has a timeless design, and the Sting Ray has seen a lot of interest in the "restomod" crowd as of late. Restomodding a vehicle is when you modernize the drivetrain, suspension, and more while keeping the overall look subdued or stock appearing. To that end, the LS engine platform (which is used in the C5 and up generation Corvettes) has become an extremely popular engine upgrade. With various engine mount adapters, swap kits, and such, the LS engine is a drop in upgrade that we're here to help keep cool with our Direct-Fit LS swap radiator packages.
BUILT TO FIT YOUR LS SWAPPED CORVETTE WITH ZERO MODIFICATIONS TO INSTALL
The LS engine family has a couple of unique traits that require a specific radiator design. While some manufacturers make do with a universal radiator that gets a "nip and tuck" to work, that's not how we do things with DeWitts radiators. Our Pro Series Direct Fit® C2 LS swap Corvette radiator is built using the highest quality aluminum materials, assembled, furnace brazed, and TIG welded all in our Wixom, Michigan facility (just 30 mins up I-96 from GM's corporate headquarters at the Renaissance Center). Each radiator carries a limited lifetime warranty, is pressure tested, and carefully double wall boxed with insulation to ensure it makes the trip to you and keeps your project moving forward.
Our press formed end tanks provide an OE appearance and mean you won't have any fitment issues, no matter if your C2 Corvette was originally a small block or big block car. Flat plate welded end tanks that our competitors use rarely have this luxury, requiring modifications to your car to fit the larger tanks and/or additional bracketry or adapters. Using a two-row core built with 1-inch-wide core tubes and serpentine cooling fins (which is equivalent to a four-core copper/brass radiator) maximizes air flow contact through the core to pull away the most heat, no matter the demand on the system.
Our Direct Fit® LS swap radiator allows you to easily bolt in the best aluminum radiator for your C2 Corvette LS swap. Not only is our radiator a hassle-free install but we have properly fitted our radiator with the correctly located LS inlet and outlet radiator hose fittings, a steam line fitting, and a pair of SPAL 11-inch cooling fans with pre-installed coolant temperature sensor to ensure your LS stays cool. Automatic transmission-equipped models feature a 4-plate internal cooler with 3/8-inch NPT ports. Our Black Ice™ two-part epoxy coating option is a semi-gloss black finish that provides an OE-like look for those that want to keep things low key under the hood.
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
DeWitts 32-6139063M Specifications
DeWitts 32-6139063M Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 32-6139063M |
| Brand | DeWitts |
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1.00" |
| Overall Width Range | 21.00" to 21.99" |
| Overall Width | 21.5" |
| Overall Height Range | 17.00" to 17.99" |
| Overall Height | 17" |
| Overall Thickness | 3.25" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Natural |
| Cooling Fan | Single |
| Transmission Cooler | No |
| Shroud Included | Yes |
| Radiator Cap Included | No |
| Fan Diameter | 16 Inch |
| CFM | 2360 CFM |
| CFM Range | 2,300-2,400 CFM |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.25 |
| Outlet Size | 1.50 |
| Amperage | 21 amps |
| Color | Natural |
| Fan Included | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Shroud Color | Natural |
| Shroud Material | Aluminum |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1963-1972 Chevy Corvette
