|
#1336139019A
DeWitts® 32-6139019A LSX Conversion Radiator, 1973-87 C10
- Standard LSX configuration has both inlet and outlet on the passenger side
- Each package includes an electric fan with the temperature switch mounted in the end tank
- Include a steam line connection, custom billet DeWitts® radiator cap, and complete electrical wiring kit
$1,637.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Double Pass Radiator Style, Aluminum, 2 Row Quantity
- Standard LSX configuration has both inlet and outlet on the passenger side
- Each package includes an electric fan with the temperature switch mounted in the end tank
- Include a steam line connection, custom billet DeWitts® radiator cap, and complete electrical wiring kit
- Direct Fit® aluminum radiators feature factory type press formed end tanks, serpentine fins, and the factory type upper and lower channels
- Each radiator core is assembled and brazed in our state of the art aluminum brazing furnace
Key Specs
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDeWitts 32-6139019A Details
DeWitts 32-6139019A Details
This radiator is a "custom package" for all 1973-87 C10 Trucks/Blazer with LS engineswith manual transmission. Inlet and outlet are on the passenger side. This radiatorfeatures factory type press formed end tanks, 20.5" dual row core, and serpentinefins. This radiator will provide 30% more cooling than the stock copper unit and halfthe weight. Features dual 11" SPAL fans with 2720 CFM. It is epoxy free and will fitinto the stock core support. Radiator comes with 2 rows of 1" tubes, dual fans, billetDeWitts™ cap, temp sensor in the radiator, steam line, relays, and wiring.
DeWitts 32-6139019A Specifications
DeWitts 32-6139019A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 32-6139019A |
| Brand | DeWitts |
| Radiator Style | Double Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper passenger side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1.00" |
| Overall Width Range | 32.00" to 32.99" |
| Overall Width | 32" |
| Overall Height Range | 21.00" to 21.99" |
| Overall Height | 21.5" |
| Overall Thickness | 3" |
| Core Width Range | 28.00" to 28.99" |
| Core Width | 28.25" |
| Core Height Range | 20.00" to 20.99" |
| Core Height | 20.25" |
| Core Thickness | 2.25" |
| Finish | Natural |
| Cooling Fan | Dual |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | Yes |
| Radiator Cap Included | Yes |
| CFM | 3540 CFM |
| CFM Range | 3,000-3,799 CFM |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.25 |
| Outlet Size | 1.50 |
| Amperage | 26 amps |
| Color | Natural |
| Fan Included | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1973-1986 Chevy C10

