|
#1334139004A
DeWitts® 32-4139004A 1967-69 Camaro SB Radiator & Fan, Auto
$1,330.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDeWitts 32-4139004A Details
DeWitts 32-4139004A Details
PRO SERIES (2 ROW 1.00" TUBES)
DeWitts Pro-series aluminum radiators feature two rows of 1.0" wide cooling tubes which provides a 25% increase in cooling performance. Our Direct Fit® aluminum radiators feature factory type press formed end tanks, serpentine fins, and the factory type upper and lower channels. Each radiator core is assembled and brazed in our state of the art aluminum brazing furnace. DeWitts radiators are also epoxy free and come with a limited lifetime warranty. Direct Fit® is our official trademark and it means your radiator will fit, without modifications.
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
DeWitts 32-4139004A Specifications
DeWitts 32-4139004A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 32-4139004A |
| Brand | DeWitts |
| Radiator Style | Single Pass |
| Radiator Flow Direction | Crossflow |
| Material Type | Aluminum |
| Inlet Location | Upper driver side |
| Outlet Location | Lower passenger side |
| Row Quantity | 2 |
| Tube Size | 1.00" |
| Overall Width Range | 26.00" to 26.99" |
| Overall Width | 26" |
| Overall Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Overall Height | 18.5" |
| Overall Thickness | 6.75" |
| Core Width Range | 20.00" to 20.99" |
| Core Width | 20.75" |
| Core Height Range | 18.00" to 18.99" |
| Core Height | 18.5" |
| Core Thickness | 1.75" |
| Finish | Natural |
| Cooling Fan | Single |
| Transmission Cooler | Yes |
| Shroud Included | Yes |
| Radiator Cap Included | No |
| Fan Diameter | 15.625 Inch |
| CFM | 2360 CFM |
| CFM Range | 2,300-2,400 CFM |
| GENERAL | |
| Inlet Size | 1.50 |
| Outlet Size | 1.75 |
| Amperage | 21 amps |
| Fan Included | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Shroud Color | Natural |
| Shroud Material | Aluminum |
| Notes | Electric fan has 26.0 amp rating. |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1967-1969 Chevy Camaro

